Papież we Lwowie: apel o wzajemne wybaczenie krzywd
(AFP)
Entuzjastycznie witany przez tłumy wiernych, papież Jan Paweł II przybył we wtorek na lwowski hipodrom, gdzie odbyła się koncelebrowana przez Ojca Świętego uroczysta msza w obrządku łacińskim (odprawiana w języku polskim i ukraińskim).
Papieża powitał po polsku i ukraińsku arcybiskup metropolita lwowski, kard. Marian Jaworski, który podkreślił, że to dzięki Janowi Pawłowi II zostały wskrzeszone struktury diecezjalne Kościoła katolickiego na Ukrainie.
Czas oderwać się od bolesnej przeszłości. Chrześcijanie obydwu odbrządków powinni iść razem ku jednemu Chrystusowi, ku jednemu Ojcu - powiedział Jan Paweł II w homilii. Niech przebaczenie udzielone i uzyskane rozleje się w każdym sercu. Aby razem budować przyszłość opartą na wzajemnym szacunku i autentycznej solidarności.
Papież zaapelował, aby w duchu wzajemnego szacunku, Polacy i Ukraińcy wybaczyli sobie nawzajem dawne krzywdy. Odczuwamy głęboką potrzebę uznania różnych niewierności ewangelicznym nakazom, jakich nierzadko dopuszczali się chrześcijanie pochodzenia zarówno polskiego jak i ukraińskiego, zamieszkujący te ziemie - dodał Ojciec Święty.
We mszy uczestniczyło około 300 tysięcy wiernych; wśród nich ok. 100 tys. pielgrzymów przybyłych z Polski. Przed rozpoczęciem celebry wznoszono okrzyki powitalne po ukraińsku Witamy Cię, kochamy Cię. W czasie przejazdu papieskiego papamobile między sektorami wiernych, chór śpiewał po polsku pieśń Abba Ojcze.
Ołtarz, przy którym odprawiono liturgię, przypominał trzy stylizowane kopuły cerkwi.
W czasie mszy papież beatyfikował dwóch polskich duchownych związanych z Lwowem - abp. Józefa Bilczewskiego (1860-1923) i ks. Zygmunta Gorazdowskiego (1845-1920).
Papież w swojej homilii przypomniał sylwetki dwóch nowych błogosławionych. Jan Paweł II wyznał, że zwłaszcza arcybiskup Bilczewski jest mu szczególnie bliski.
Ta beatyfikacja jest dla mnie źródłem szczególnej radości. Błogosławiony Józef Bilczewski wpisuje się w linię mojej sukcesji apostolskiej. To on bowiem konsekrował arcybiskupa Bolesława Twardowskiego, ten zaś z kolei wyświęcił biskupa Eugeniusza Baziaka, z którego rąk otrzymałem święcenia biskupie. Tak więc dzisiaj ja również zyskuję nowego, szczególnego patrona. Dziękuję Bogu za ten przedziwny dar - powiedział Ojciec Święty.
Papież wspomniał także o innym zbiegu okoliczności. Błogosławiony arcybiskup Bilczewski został konsekrowany przez kardynała Jana Puzynę, biskupa krakowskiego. Obok niego stali jako współkonsekrujący błogosławiony Józef Sebastian Pelczar, biskup przemyski i sługa Boży Andrzej Szeptycki, arcybiskup greckokatolicki.
Czyż nie było to wydarzenie niezwykłe? - pytał Jan Paweł II. Duch Święty sprawił wówczas, że spotkali się trzej wielcy Pasterze, z których dwaj zostali już ogłoszeni błogosławionymi, a trzeci - jak Bóg da - dostąpi tego w przyszłości.
Papież miał na myśli Andrzeja Szeptyckiego, jedną z najwybitniejszych postaci w XX-wiecznej historii Ukrainy. Wielu Ukraińców ma nadzieję, że niedługo metropolita greckokatolicki zostanie beatyfikowany.
Dzisiaj arcybiskup Józef Bilczewski i jego towarzysze biskup Pelczar i arcybiskup Szeptycki wzywają nas: trwajcie w jedności - apelował Jan Paweł II.
Papież przekazał w swojej homilii słowa błogosławieństwa dla Kościoła łacińskiego we Lwowie.
Duc in altum! Wypłyń na głębię, lwowski Kościele łaciński! Pan jest z Tobą! Nie lękaj się trudności, które także dzisiaj stają na twej drodze. Z Chrystusem odniesiesz zwycięstwo! - powiedział papież.
Na zakończenie mszy Ojciec Święty koronował obraz Matki Boskiej Łaskawej z katedry Najświętszej Marii Panny we Lwowie. Była to już trzecia koronacja tego cudownego obrazu, przed którym w 1656 roku król Jan Kazimierz zawierzył Polskę opiece Matki Boskiej.
W środę, podczas następnej papieskiej mszy, która tym razem prowadzona będzie w języku ukraińskim, beatyfikowanych zostanie kolejnych 28 osób, z których 27 to ukraińscy męczennicy za wiarę zgładzeni lub ciężko prześladowani przez stalinowski reżim oraz ksiądz zamordowany przez nazistów za pomaganie Żydom. (mp, mag)
Posłuchaj w WP dźwiękowych relacji Radia Watykańskiego z Ukrainy
Zobacz także:
W serwisie Opoka - Jan Paweł II - Ukraina
W serwisie Opoka - Sylwetka arcybiskupa Józefa Bilczewskiego
W serwisie Opoka - Sylwetka ks. Zygmunta Gorazdowskiego
Na oficjalnych ukraińskich stronach (po polsku) poświęconych wizycie papieża