Trwa ładowanie...
d1w0ha6
20-10-2003 14:35

Papież w najbliższych dniach dokona zmian w Kościele polskim

W Watykanie oczekuje się, że Jan Paweł II dokona w najbliższych dniach zmian personalnych w Kościele polskim. Zmiany strukturalne prawdopodobnie zostaną przeprowadzone w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

d1w0ha6
d1w0ha6

W Watykanie ocenia się, że w pierwszym rzędzie papież wyznaczy następcę metropolity wrocławskiego kard. Henryka Gulbinowicza, który 17 października ukończył 75 lat. Najbardziej prawdopodobni kandydaci na to stanowisko to biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głódź oraz obecny nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Rozpatrywane są również inne kandydatury.

W przypadku ustanowienia abpa Kowalczyka metropolitą wrocławskim powstanie konieczność mianowania nowego nuncjusza apostolskiego w Polsce, którym zapewne, zgodnie z watykańską tradycją, nie będzie już Polak. Sytuacja, w której nuncjuszem papieskim w Polsce jest Polak, stanowi bowiem wyjątek od watykańskiej reguły.

Dalszych zmian w polskim Kościele można spodziewać się w związku z kończącą się kadencją Konferencji Episkopatu Polski.

Prymas Polski kard. Józef Glemp zapowiedział już, że nie zamierza kandydować w następnych wyborach na stanowisko przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Oczekuje się jednak, że zatrzyma dożywotnio tytuł Prymasa Polski, który w przyszłości będzie związany z archidiecezją gnieźnieńską i piastowaną obecnie przez kardynała funkcją "kustosza relikwii św. Wojciecha czczonych w katedrze gnieźnieńskiej".

d1w0ha6

Kard. Glemp wyraził niedawno przypuszczenie, że na nowego przewodniczącego KEP zostanie wybrany metropolita warszawski, bo - jak powiedział - "najlepiej tę funkcję sprawować będąc jednocześnie w stolicy".

Planowane zmiany strukturalno-administracyjne w Kościele polskim, poza zapowiedzianym już utworzeniem diecezji bydgoskiej, nie będą miały zasadniczego wpływu na istniejące obecnie struktury diecezjalne. W Watykanie uważa się, że dokonana w 1992 roku reforma administracji kościelnej w Polsce uporządkowała sytuację powstałą po zakończeniu II wojny światowej.

Wśród arcybiskupów i biskupów polskich, którzy osiągnęli już lub niebawem osiągną wiek emerytalny (zgodnie z prawem kanonicznym - 75 lat), są - poza prymasem Polski kard. Józefem Glempem - metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz, metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski oraz ordynariusz łowicki bp Alojzy Orszulik.

d1w0ha6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w0ha6
Więcej tematów