Trwa ładowanie...
d3bt83v

Papież: styl życia kapłanów i wiernych musi być skromny i nienaganny

Papież Franciszek przestrzegł przed sianiem zgorszenia w Kościele, bo to, jak dodał, osłabia wiarę. W kazaniu podczas mszy w Domu świętej Marty przypomniał, że styl życia duchowieństwa i wszystkich chrześcijan musi być skromny i "nienaganny".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież: styl życia kapłanów i wiernych musi być skromny i nienaganny
(PAP/EPA)
d3bt83v

- Skandal jest wtedy, gdy głosi się styl życia deklarując: jestem chrześcijaninem, a żyje się jak poganin, który nie wierzy w nic - powiedział papież. - Wyznawana wiara to przeżywane życie - dodał.

W kazaniu, przytoczonym przez Radio Watykańskie, Franciszek nawiązał do słów z Ewangelii świętego Łukasza o tym, że lepiej, aby temu, kto sieje zgorszenie, "kamień młyński zawieszono u szyi i wrzucono go w morze".

Papież przypomniał, że święty Paweł wskazywał, jaki ma być styl życia kapłana: wolny od przemocy, wstrzemięźliwy i nienaganny. Ale to, dodał, dotyczy także wszystkich chrześcijan.

d3bt83v

- Kiedy chrześcijanin albo chrześcijanka, którzy chodzą do kościoła, do parafii, nie żyją zgodnie z tą zasadą, wywołują zgorszenie - powiedział Franciszek. Zauważył, że często można usłyszeć od wiernych: - Ja nie chodzę do kościoła, bo lepiej być uczciwym w domu i nie iść tam, jak ci, którzy chodzą, a potem robią to czy to.

- Uważajcie na samych siebie! Wszyscy jesteśmy zdolni do tego, by powodować zgorszenie - podkreślił Franciszek. Zaznaczył następnie w kazaniu, że wszyscy powinni umieć zawsze przebaczać.

Chrześcijanin, który nie jest zdolny do tego, by przebaczyć, sieje zgorszenie, nie jest chrześcijaninem - stwierdził papież. Apelował do wiernych, by nie ulegali "ludzkiej logice", która nie prowadzi do przebaczenia, ale do zemsty, nienawiści i podziałów. - Dzieje się tak w tylu rodzinach, gdzie dzieci są wyrzucane przez rodziców, a małżonkowie rozstają się - dodał.

- Bez wiary nie można żyć nie wywołując zgorszenia - wskazał Franciszek. Wyraził przekonanie, że "nikt dzięki książkom i udziałowi w konferencjach nie może zdobyć wiary". To dar - przypomniał w kazaniu podczas mszy w kaplicy watykańskiego hotelu.

d3bt83v

Zobacz też: Czy życie papieża jest zagrożone?

d3bt83v

Podziel się opinią

Share
d3bt83v
d3bt83v
Więcej tematów