Trwa ładowanie...
dmk7txt

Papież skrytykował Europejską Kartę Praw Podstawowych

Nigdzie nie wspomina o Bogu - napisał papież w sobotę o sformułowanej przez Unię Europejską Karcie Praw Podstawowych, krytykując ten dokument w liście do hiszpańskiego kardynała Antonio Ortasa.

dmk7txt

Europejska Karta Praw Podstawowych, proklamowana na niedawnym szczycie w Nicei, w 54 artykułach określa prawa - społeczne, polityczne, ekonomiczne - przysługujące wszystkim obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej.

Stwierdzam z rozczarowaniem fakt, iż nigdzie nie wspomina ona o Bogu, najwyższym źródle godności osoby ludzkiej i jej podstawowych praw - czytamy w liście Jana Pawła II, przesłanym do hiszpańskiego kardynała z okazji uroczystości 1200-lecia koronacji Karola Wielkiego na cesarza.

Papież przypomina, że to właśnie negacja Boga i jego przykazań była w minionych stuleciach źródłem tyranii, gloryfikacji rasy, gloryfikacji klasy, państwa, narodu, partii.

Papież uważa, że mimo szlachetnych intencji tekst Karty jest niezadowalający, jeśli chodzi o obronę praw jednostki i rodziny.

dmk7txt

Tymczasem, jak podkreśla Jan Paweł II, te prawa są zagrożone w wielu krajach przez politykę sprzyjającą aborcji, prawie wszędzie legalizowanej, przez postawę coraz bardziej przyzwalającą na eutanazję, poprzez pewne projekty ustaw w dziedzinie technologii genetycznej.

Nie wystarczy perorować z zapałem na rzecz godności osoby ludzkiej, skoro jest ona natychmiast poddawana ciężkiemu gwałtowi przez same normy europejskiego systemu prawnego - napisał Jan Paweł II w liście. (ajg)

dmk7txt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmk7txt
Więcej tematów