Trwa ładowanie...
29-11-2014 19:20

Papież schylił się przed patriarchą Bartłomiejem, prosząc o błogosławieństwo

Podczas modlitwy ekumenicznej w kościele świętego Jerzego przy siedzibie patriarchatu Konstantynopola w Stambule papież Franciszek schylił się nisko przed patriarchą Bartłomiejem i poprosił go o błogosławieństwo: dla niego i dla Kościoła rzymskiego. Był to kulminacyjny moment wizyty papieża w kościele patriarchalnym w Fanarze, dawnej dzielnicy Konstantynopola, gdzie rezyduje Bartłomiej - formalny zwierzchnik prawosławia.

Papież schylił się przed patriarchą Bartłomiejem, prosząc o błogosławieństwoŹródło: PAP/EPA, fot: SEDAT SUNA
d18miai
d18miai

Kiedy Franciszek ukłonił się przed patriarchą, ten pocałował go w głowę, kładąc na niej rękę. Był to kolejny gest wzajemnego szacunku i przyjaźni, jaka łączy Watykan z ekumenicznym patriarchatem Konstantynopola, którego patronem jest święty Andrzej, rodzony brat świętego Piotra.

Podczas spotkania na modlitwie ekumenicznej w kościele świętego Jerzego Franciszek podziękował Bartłomiejowi za "braterską gościnność" i mówił o ich wspólnym zaangażowaniu i wysiłkach na rzecz jedności Kościoła.

- Cóż za łaska - i jaka odpowiedzialność - móc podążać wspólnie w tej nadziei, znajdując oparcie we wstawiennictwie świętych braci Apostołów Andrzeja i Piotra! I wiedzieć, że ta wspólna nadzieja zawieść nie może, ponieważ nie opiera się na nas i na naszych wątłych siłach, ale na wierności Boga - powiedział papież. Podkreślił, że obaj z Bartłomiejem są "braćmi w nadziei".

Patriarcha w swym przemówieniu wyraził pragnienie odzyskania pełnej jedności obu Kościołów "w czasach trudnych dla ludzkości i dla świata".

d18miai

W niedzielę w tym samym kościele patriarchalnym odbędą się z udziałem Franciszka i Bartłomieja uroczystości ku czci świętego Andrzeja.

Zobacz również film: apel papieża Franciszka w Turcji

d18miai
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18miai
Więcej tematów