ŚwiatPapież przyjął przewodniczącego PE Jerzego Buzka

Papież przyjął przewodniczącego PE Jerzego Buzka

Benedykt XVI przyjął na audiencji w Watykanie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, z którym rozmawiał m.in. o sytuacji na Białorusi i wydarzeniach w Afryce Północnej. Buzek ponowił zaproszenie dla papieża, by odwiedził PE.

Papież przyjął przewodniczącego PE Jerzego Buzka
Źródło zdjęć: © AFP

28.02.2011 | aktual.: 28.02.2011 18:28

Po audiencji szef PE przeprowadził rozmowę z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Tarcisio Bertone, był też przy grobie Jana Pawła II.

Buzek powiedział dziennikarzom, że zaproszenie dla Benedykta XVI do PE jest zawsze aktualne i przypomniał, że wystosował je już jego poprzednik Hans-Gert Poettering. Szef PE wyjaśnił, że nie ustalono jeszcze daty ewentualnej wizyty papieża, ale podkreślił, że byłaby ona "bardzo ważna".

Ponadto Buzek poinformował, że podczas audiencji przywołano wystąpienie Jana Pawła II na forum Parlamentu Europejskiego w 1988 roku, kiedy polski papież mówił o tym, że Europa musi oddychać "dwoma płucami", czyli zachodnim i wschodnim. - I dzisiaj właśnie to się spełniło. Wtedy to było jeszcze tylko w marzeniach i w przewidywaniach - podkreślił.

- Dlatego, jak sądzę, ważna byłaby wizyta Benedykta XVI w Parlamencie Europejskim. To zaproszenie jest nieustające - oświadczył szef PE.

Poinformował też o tematach swej rozmowy z Benedyktem XVI: "Rozmawialiśmy o sytuacji chrześcijan w różnych częściach świata, a szczególnie na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce".

- Parlament kilkakrotnie wypowiadał się w obronie prześladowanych chrześcijan, wszelkich mniejszości religijnych. My chcemy bronić praw wszelkich mniejszości religijnych do swobodnego wypowiadania swych opinii, a także do głębokiej wiary - podkreślił.

- Rozmawialiśmy także o procesach demokratyzacyjnych i wspomniałem także o sytuacji na Białorusi, i tutaj także działanie Kościoła, Kościołów byłoby istotne, bo na Białorusi odbywa się dzisiaj wielkie przesilenie, jeśli chodzi o społeczeństwo obywatelskie, o przyszłość tego kraju, o demokratyzację. W tym duchu prowadziłem rozmowy zarówno z papieżem Benedyktem, XVI, jak i sekretarzem stanu - powiedział Buzek.

Dodał, że rozmawiał też o laicyzacji Europy. - Powrót do korzeni chrześcijańskich i uniknięcie sekularyzacji, która często jest proponowana, ma duże znaczenie - zauważył.

Buzek zapowiedział, że będzie 1 maja w Watykanie na uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II.

W wydanym po audiencji komunikacie watykańskie biuro prasowe poinformowało, że podczas rozmów Benedykta XVI z przewodniczącym PE dokonano "przydatnej wymiany opinii na temat relacji między Kościołem katolickim, Parlamentem Europejskim i innymi instytucjami europejskimi, a także wkładu, jaki Kościół może wnieść do Unii".

"W czasie spotkania poruszono też aktualne tematy, wśród nich zaangażowanie na rzecz krzewienia wolności religijnej oraz obrona mniejszości chrześcijańskich na świecie" - ogłosił Watykan.

Podczas wizyty w Rzymie Jerzy Buzek był także gościem Zakonu Kawalerów Maltańskich i spotkał się z ambasadorami 27 krajów Unii Europejskiej akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)