ŚwiatPapież otworzy tajne archiwa dot. czasów narodzin faszyzmu we Włoszech

Papież otworzy tajne archiwa dot. czasów narodzin faszyzmu we Włoszech

Benedykt XVI zdecydował, że 18 września
zostaną otwarte tajne watykańskie archiwa, dotyczące pontyfikatu
Piusa XI( 1922-1939) - ogłosił Watykan. W wydanym
komunikacie podkreślono, że otwarcie archiwów na ten temat było
pragnieniem Jana Pawła II.

Dostęp do tajnych dotychczas materiałów, dokumentujących pontyfikat, za którego we Włoszech i Niemczech narodził się faszyzm, będą mieli historycy badający tamte czasy.

Kardynał Achille Ratti został wybrany na konklawe w lutym 1922 roku. Wcześniej był między innymi nuncjuszem apostolskim w Polsce. Jako papież, którego pontyfikat rozpoczął się kilka lat po zakończeniu pierwszej wojny światowej, za swój cel obrał działanie na rzecz pokoju między narodami.

W marcu 1937 roku ogłosił dwie niezwykle ważne ze względu na kontekst historyczny encykliki: "Divini redemptoris" o ateistycznym komunizmie oraz "Mit brennender Sorge" ("Z wielką troską") przeciwko narodowemu socjalizmowi. W obu dokumentach potępił totalitaryzmy tamtej epoki.

Gdy w III Rzeszy rozpoczęły się prześladowania Kościoła, Pius XI napisał wiele listów do Hitlera próbując nakłonić go do przestrzegania konkordatu. Papież zmarł w lutym 1939 roku na siedem miesięcy przed wybuchem drugiej wojny światowej.

Także za jego pontyfikatu, 2 sierpnia 1925 roku został podpisany pierwszy konkordat między Polską a Stolicą Apostolską.

Przed kilkoma dniami znany włoski historyk Kościoła Alberto Melloni napisał na łamach dziennika "Corriere della Sera" w związku ze spodziewaną decyzją o otwarciu tajnego archiwum z lat pontyfikatu Piusa XI, że zawarte tam dokumenty pozwolą lepiej ocenić stosunek Watykanu do faszyzmu, który we Włoszech doszedł do władzy w 1922 roku oraz do takich decyzji rządu w Rzymie, jak podbój Etiopii czy wydanie ustaw rasowych.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)