Papież odprawia mszę w katolickiej katedrze w Stambule
W czwartym i ostatnim dniu wizyty w
Turcji, papież Benedykt XVI odprawia mszę świętą w katedrze
Świętego Ducha w Stambule.
Katolicka katedra pod wezwaniem Świętego Ducha znajduje się w centrum 18-milionowej metropolii. W nabożeństwie biorą udział przedstawiciele wschodnich rytów Kościoła.
Około godziny 12.15 czasu warszawskiego papieski samolot odleci z lotniska im. Ataturka w Stambule do Rzymu.
Czołowy włoski watykanista Luigi Accattoli, publicysta dziennika "Corriere della Sera", już na kilkanaście godzin przed zakończeniem pielgrzymki Benedykta XVI do Turcji ocenił, że należy uznać ją za sukces. Accattoli zwrócił uwagę, że wizyta papieża w Błękitnym Meczecie stanowiła podjęcie na nowo gestów wobec islamu, które czynił Jan Paweł II, i z pewnością będzie miała echa w świecie islamskim. Warto przypomnieć, że to Jan Paweł II - jako pierwszy - przekroczył próg muzułmańskiej świątyni.
Największą religią w Turcji jest islam, ale na jej terytorium żyją także przedstawiciele dwóch innych wielkich religii monoteistycznych: chrześcijaństwa i judaizmu. Wspólnota chrześcijańska liczy ok. 100 tys. - 130 tys. ludzi, z czego najliczniejszy jest Kościół ormiański - 70 tys. wiernych. Według danych Watykanu, w Turcji żyją 32 tys. katolików, co stanowi 0,04% ludności kraju.
Struktura Kościoła katolickiego w Turcji obejmuje siedem diecezji oraz 47 parafii i osiem ośrodków duszpasterstwa.