Papież o zadaniach Kościoła w nowym tysiącleciu
W homilii do kardynałów z całego świata papież Jan Paweł II wzywał w czwartek do silniejszego zaangażowania misyjnego, podkreślał znaczenie dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. 155 kardynałów koncelebrowało z papieżem przed południem mszę w bazylice św. Piotra.
Uroczystość odbyła się na zakończenie obradującego od poniedziałku konsystorza nadzwyczajnego i z okazji Święta Wniebowstąpienia Pańskiego.
Mówiąc o wyzwaniach czekających Kościół w nowych czasach papież powiedział m.in., że żyjemy w okresie obfitości słowa powielanego aż do przesady przez środki społecznego przekazu, które mają tak wielki wpływ na opinię publiczną zarówno w dobrym jak i złym sensie tego słowa. Tymczasem słowo, którego naprawdę potrzebujemy powinno być bogate w wiedzę i świętość.
Wymieniając wielkie wyzwania, które wystawiają na próbę zaufanie i entuzjazm głoszących Ewanagelię, papież wspomniał m.in. postępujący proces sekularyzacji, która umniejsza znaczenie chrześcijańskiej tradycji. Mówił także o zasadniczych zmianach horyzontu kulturalnego zdominowanego obecnie przez nauki eksperymentalne.
Jan Paweł II przyznał, że Kościół jak i całe społeczeństwa staje wobec fenomenu globalizacji, która z jednej strony daje możliwość zbliżenia narodów i kultur, jednak z drugiej nie ułatwia rozumnego podejścia i dojrzałej syntezy wiary w Chrystusa jako drogi, prawdy i życia.
Mówiąc o zadaniach Kościoła papież podkreślał znaczenie dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. Przypomniał swoją majową pielgrzymkę do Grecji i Syrii oraz ubiegłoroczną podróż do Ziemi Świętej. Powiedział, że był to znaczący w krok w drodze do jedności chrześcijan i do pojednania między wyznawcami innych religii.(aka)