Papież o suwerennych państwach - Izraelu i Palestynie
Konflikt w Ziemi Świętej może być rozwiązany
tylko w drodze ustanowienia suwerennych państw Izraela i Palestyny
- podkreślił Jan Paweł II, przyjmując w poniedziałek nowego
ambasadora Izraela przy Watykanie, Odeda Ben-Hura.
Papież przypomniał o mijającej właśnie 10. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Izraelem i zwrócił szczególną uwagę na konieczność poszanowania praw wszystkich bez wyjątku stron zaangażowanych w konflikt na Bliskim Wschodzie.
Jan Paweł II wyraził zadowolenie z ostatnich decyzji izraelskiego rządu, umożliwiających postępy w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie, i określił je jako_ "zachętę i znak nadziei"_.
_ "Odwet nie prowadzi do sprawiedliwego i trwałego pokoju, podobnie jak przemoc i terror nie mogą być środkami stosowanymi do osiągnięcia politycznych rezultatów"_- podkreślił Jan Paweł II w przesłaniu przekazanym izraelskiemu ambasadorowi.
Papież przypomniał także z naciskiem, że "akty terroryzmu zawsze zasługują na potępienie jako prawdziwe zbrodnie przeciwko ludzkości". Dodał, że "każde państwo ma prawo do obrony przed terroryzmem, ale prawo to powinno odpowiadać zasadom moralnym i prawnym, zarówno w wyborze celów, jak i środków".
Jan Paweł II mówił także o sytuacji Jerozolimy, nad którą Stolica Apostolska od dawna chce ustanowienia międzynarodowego protektoratu, a którą Izrael uważa za swoją stolicę. Podkreślił, że decyzje odnośnie miasta nie mogą być przez Izrael podejmowane jednostronnie, i wezwał do kontynuowania negocjacji.
Papież zwrócił także uwagę na sytuację mieszkających na terytoriach Izraela katolików, podkreślając ich wkład na rzecz całej społeczności, a jednocześnie konieczność respektowania przez państwo Izrael swobód religijnych w imię równości wszystkich obywateli.
Nawiązując do odbytej w ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 pielgrzymki do Ziemi Świętej, Jan Paweł II przypomniał, że "pokój na Bliskim Wschodzie może być osiągnięty jedynie w wyniku wzajemnego zrozumienia i poszanowania między zamieszkującymi ten region żydami, chrześcijanami i muzułmanami".