Papież na Dzień Chorego: nie zabijać jednego, by przeżył inny
Nie wolno zabijać jednej osoby, aby wyleczyć drugą, a szpitale powinny być ośrodkiem życia i nadziei - tak rzecznik Episkopatu Polski o. Adam Schulz przedstawia orędzie Jana Pawła II na XI Światowy Dzień Chorego.
10.02.2003 10:03
Dzień ten będzie obchodzony we wtorek, 11 lutego - w uroczystość Matki Bożej z Lourdes. Centralne uroczystości odbędą się w Waszyngtonie (USA) w sanktuarium Bazyliki Niepokalanego Poczęcia.
Rzecznik Episkopatu powiedział, że w orędziu na XI Światowy Dzień Chorego papież zwraca uwagę na to, że dziś można bardzo wyraźnie zaobserwować model społeczeństwa, w którym "dominują mocni, spychając na margines i wręcz eliminując słabych".
Papież w swym przesłaniu kolejny raz kategorycznie sprzeciwia się aborcji i eutanazji, mówi też o "niekoniecznym uciekaniu się do kary śmierci". "Taki model społeczeństwa ukształtowany przez kulturę śmierci jest sprzeczny z orędziem ewangelicznym" - głosi Jan Paweł II.
"Myślę tu o dzieciach nienarodzonych, bezbronnych ofiarach aborcji, o ludziach w podeszłym wieku i nieuleczalnie chorych, będących niekiedy przedmiotem eutanazji, oraz o tych innych istotach ludzkich, których konsumpcjonizm i materializm stawiają poza marginesem" - podkreśla papież w orędziu. Ojciec Święty zachęca w orędziu chorych, aby przeżywali swoje cierpienie w jedności z Chrystusem ukrzyżowanym.
Rzecznik Episkopatu przypomina, że w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Chorego, Ojciec Święty wyraźnie mówi, że pilnym zadaniem katolików - pracowników medycyny i służby zdrowia - jest to, aby "uczynić wszystko dla obrony życia, kiedy jest ono najbardziej zagrożone", a szpitale, zwłaszcza katolickie, "powinny być ośrodkiem życia i nadziei".
O. Schulz zaznaczył, że Jan Paweł II zwraca w orędziu uwagę na potrzebę ściślejszej współpracy duszpasterzy z współpracownikami służby zdrowia, aby "owocnie pomagać osobom cierpiącym i chorym".
Zdaniem rzecznika Episkopatu, Kościół wspierając postęp w dziedzinie medycyny zwraca uwagę na to, że winien on się dokonywać z poszanowaniem życia. "Nie wolno zabijać jednej osoby, aby wyleczyć drugą" - podkreśla Ojciec Święty.
Jan Paweł II zwraca uwagę również na to, że ważna jest nie tylko troska o chorych w szpitalach, ale także w domach, gdzie przebywają. "Jest to wezwanie zarówno dla rodziny chorego, jak i dla duszpasterzy, aby stworzyć właściwe warunki umożliwiające szybki powrót do zdrowia lub towarzyszyć tym, którzy cierpią na choroby nieuleczalne" - napisał papież.
Rzecznik Episkopatu poinformował, że 11 lutego we wszystkich parafiach w całej Polsce odbędą się uroczyste msze święte z udziałem chorych, będą im też udzielane sakramenty.
Ponadto - zaznaczył o. Schulz - biskupi i księża udadzą się w tym dniu do szpitali i innych ośrodków opieki nad chorymi. Będą modlić się z nimi i za nich, spotykać z personelem medycznym i udzielać mu wsparcia w niełatwej posłudze ludziom dotkniętym cierpieniem. "Wsparcie całego personelu medycznego, szczególnie teraz, kiedy służba zdrowia w Polsce przeżywa tak duże problemy, jest ogromnie ważne" - powiedział rzecznik Episkopatu.(aka)