Trwa ładowanie...

Papież na cmentarzu wojennym: III wojna światowa toczy się "w kawałkach"

Podczas mszy na cmentarzu na północy Włoch, gdzie pochowano 100 tys. żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, papież Franciszek mówił, że każda wojna jest "szaleństwem". - Kryją się za nią dziś interesy, plany geopolityczne i żądza pieniędzy - dodał. Papież podkreślił również, że teraz można mówić o trwającej trzeciej wojnie światowej, która, jak stwierdził, toczy się "w kawałkach".
Share
Papież na cmentarzu wojennym: III wojna światowa toczy się "w kawałkach"
Źródło: AFP, Fot: OLIVIER MORIN
djwltpy

W czasie sobotniej mszy na monumentalnym cmentarzu w miejscowości Fogliano di Redipuglia w regionie Friuli-Wenecja Julijska modlono się za poległych na wszystkich wojnach.

W homilii powiedział: "podziwiając piękno krajobrazu całego tego regionu, gdzie kobiety i mężczyźni pracują, rozwijając życie rodzinne, gdzie dzieci bawią się, a starsi oddają się marzeniom, nie znajduję innych słów jak tylko te, że wojna jest szaleństwem".

"Wojna niszczy wszystko, także więź między braćmi. Wojna jest szalona, jej planem rozwoju jest zniszczenie: chęć rozwijania się przez zniszczenie!"- podkreślił Franciszek.

djwltpy

"Chciwość, nietolerancja, żądza władzy. To motywy pobudzające do decyzji o wojnie, a są one często usprawiedliwiane ideologią. Wcześniej jednak jest namiętność, bodziec wypaczony" - zauważył.

Zdaniem papieża ideologia jest "usprawiedliwieniem", a gdy jej zabraknie, pojawia się odpowiedź Kaina: "co mnie to obchodzi?".

Franciszek podkreślił, że także nad tym cmentarzem symbolicznie "unosi się szydercze motto wojny": "co mnie to obchodzi?". Według papieża taki nagłówek powinien obecnie widnieć na pierwszych stronach gazet na świecie.

- Również dziś, po drugiej klęsce kolejnej wojny światowej, zdaje się można mówić o trzeciej wojnie prowadzonej "w kawałkach", z przestępstwami, mordami, zniszczeniami - dodał.

djwltpy

- Także dziś jest wiele ofiar. Jak to jest możliwe? Jest to możliwe, ponieważ także dziś za kulisami kryją się interesy, plany geopolityczne, żądza pieniędzy i władzy, jest przemysł zbrojeniowy, który zdaje się być tak bardzo ważny. - powiedział.

Franciszek mówił, że ci, którzy planują akty terroru i starcia oraz właściciele firm zbrojeniowych mają wypisane w sercach motto: "co mnie to obchodzi?". Oni, zaznaczył, dużo zarabiają na wojnach, ale "ich zdemoralizowane serce utraciło zdolność do płaczu".

- Kain nie płakał. Cień Kaina obejmuje nas dzisiaj tutaj, na tym cmentarzu. Widać go tutaj. Widać go w historii od roku 1914 aż po dzień dzisiejszy. Widać go także w naszych czasach - oświadczył papież.

- Z sercem syna, brata, ojca, proszę was wszystkich i dla nas wszystkich o nawrócenie serca - apelował. Papież prosił o modlitwę za wszystkich poległych w "bezsensownej rzezi", za wszystkie ofiary szaleństwa wojny, w każdym czasie.

- Ludzkość potrzebuje płaczu i to jest godzina płaczu - zakończył swą homilię.

Na mszy byli biskupi polowi z wielu krajów świata, wśród nich biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Przed mszą papież był na pobliskim cmentarzu austro-węgierskim, na którym pochowanych jest 15 tysięcy żołnierzy.

djwltpy

Podziel się opinią

Share
djwltpy
djwltpy
Więcej tematów