Trwa ładowanie...
18-06-2016 23:17

Papież: kto nie przyjmuje potrzebujących, nie jest chrześcijaninem

• Papież Franciszek powiedział w sobotę, że ten, kto nie przyjmuje potrzebujących, "nie jest chrześcijaninem"
• "Boli mnie, gdy widzę zamknięte kościoły" - wyznał podczas wizyty w Villa Nazareth, kościelnym akademiku dla ubogiej młodzieży w Rzymie

Papież: kto nie przyjmuje potrzebujących, nie jest chrześcijaninemŹródło: PAP/EPA, fot: MAURIZIO BRAMBATTI
d1pvvgp
d1pvvgp

"Żyjemy w cywilizacji zamkniętych drzwi i zamkniętych serc. Bronimy się przed innymi. Panuje strach przed przyjmowaniem - i nie mówię tylko o migrantach , co jest światowym problemem politycznym, ale o codziennym przyjmowaniu innych" - mówił Franciszek podczas wizyty w Villa Nazareth.

"Boli mnie - dodał papież - gdy widzę zamknięte drzwi w kościołach. Niektóre powody są uzasadnione, ale kościół z zamkniętymi drzwiami znaczy, że ta wspólnota chrześcijańska ma zamknięte serce".

"Jeśli nie przyjmujemy (potrzebujących), nie jesteśmy chrześcijanami i nie zostaniemy przyjęci do Królestwa Niebieskiego" - podkreślił Franciszek.

Wśród "wielkich niesprawiedliwości" wymienił to, że w kościołach odmawia się prawa do zostania ojcem chrzestnym temu, kto nie ma ślubu kościelnego. "A potem przyprowadzają innego, który jest przemytnikiem dzieci i wyzyskiwaczem, i słyszy się: "a, ten to dobry katolik". - Odwróciliśmy wartości - skonstatował papież.

d1pvvgp

Ocenił, że obecny system gospodarczy na świecie jest "niemoralny". "Są wyjątki, są dobrzy ludzie, są ludzie i instytucje, są pracujący, aby było inaczej, ale odwróciliśmy wartości" - powtórzył Franciszek.

Papież podkreślił, że jest "męczeństwo krwi", ale także "męczeństwo uczciwości w tym świecie, który można nazwać rajem łapówek".

Franciszek stwierdził również: "Niech Bóg uwolni nas od księży, którzy się zawsze spieszą i nie mają czasy wysłuchać, zobaczyć, bo są zajęci swymi sprawami".

"Niech uwolni nas od uczonych, którzy chcą przedstawić wiarę w Jezusa Chrystusa jako matematyczny rygor i niech nauczy nas, aby się zatrzymać. Niech nauczy nas mądrości Ewangelii oraz tego, by ubrudzić sobie ręce".

d1pvvgp

Franciszek wyznał, że także on miał kryzys wiary i doświadczał wątpliwości; jako ksiądz, jako biskup i także jako papież. Chrześcijaninowi, który nie miał takiego kryzysu "czegoś brakuje" - podsumował papież.

Zobacz także: Tygrys na audiencji u Papieża Franciszka

d1pvvgp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pvvgp
Więcej tematów