ŚwiatPapież: każda wojna jest daremną masakrą

Papież: każda wojna jest daremną masakrą

Papież Franciszek zaapelował do przywódców religii i wyznań świata o mobilizację, by sprzeciwić się wojnom i przemocy. "Każda wojna jest daremną masakrą" - napisał do uczestników rozpoczętego międzyreligijnego spotkania w Antwerpii w Belgii.

Papież: każda wojna jest daremną masakrą
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Alessandro di Meo

07.09.2014 | aktual.: 08.09.2014 00:30

W przesłaniu wystosowanym do przywódców i przedstawicieli różnych religii, którzy biorą udział w spotkaniu, zorganizowanym po raz 28. przez rzymską Wspólnotę Świętego Idziego, papież wezwał ich, by "skutecznie współpracowali na rzecz leczenia ran i rozwiązywania konfliktów oraz poszukiwania pokoju".

Franciszek nawiązał do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej. Następnie zauważył: "W tych dniach, gdy niemało narodów świata potrzebuje pomocy, by znaleźć drogę pokoju, rocznica ta uczy nas, że wojna nie jest nigdy zadowalającym środkiem naprawienia niesprawiedliwości i osiągnięcia wyważonych rozwiązań politycznej i społecznej niezgody".

Papież przytoczył słowa Benedykta XV z 1917 roku: "Każda wojna jest daremną masakrą".

"Wojna wciąga narody w spiralę przemocy, którą trudno jest potem kontrolować; burzy to, co budowały pokolenia, i przygotowuje drogę gorszym jeszcze niesprawiedliwościom i konfliktom" - dodał Franciszek.

Następnie wskazał: "Gdy pomyślimy o niezliczonych konfliktach i wojnach, wypowiedzianych i niewypowiedzianych, które dręczą dzisiaj rodzinę ludzką i rujnują życie najmłodszym i starszym, zatruwając długotrwałe relacje koegzystencji rozmaitych grup etnicznych i religijnych i zmuszając rodziny oraz całe wspólnoty do wygnania, oczywiste jest, że wraz z wszystkimi mężczyznami i kobietami dobrej woli nie możemy pozostać bierni w obliczu tak wielkiego cierpienia".

"Przywódcy religii są wezwani do tego, by być mężczyznami i kobietami pokoju" - podkreślił Franciszek. "Musimy - dodał - być budowniczymi pokoju, a nasze wspólnoty muszą być szkołami szacunku i dialogu z innymi grupami etnicznymi czy religijnymi, miejscami, w których uczy się przezwyciężania napięć, krzewienia sprawiedliwych i pokojowych relacji między narodami i grupami społecznymi".

"Nasze różne tradycje religijne mogą wnieść, zgodnie z duchem Asyżu, wkład do pokoju" - stwierdził papież, przywołując historyczne spotkanie zwołane przez Jana Pawła II w mieście świętego Franciszka 1986 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)