Papież Franciszek zaniepokojony. Ostre słowa
Papież Franciszek wyraził zaniepokojenie z powodu rozwoju tendencji nacjonalistycznych i populistycznych na świecie. - Obliczone na krótką metę dążenie do pozyskiwania wsparcia ludności i do unitlateralnych rozwiązań są zagrożeniem dla ładu międzynarodowego - powiedział.
08.01.2019 | aktual.: 09.01.2019 09:15
Słowa Franciszka padły na noworocznym spotkaniu z ambasadorami akredytowanymi przy Watykanie.
Jako powód narastania tendencji nacjonalistycznych papież wymienił "pewnego rodzaju niezdolność systemu multilateralnego, by znaleźć efektywne rozwiązania od lat nierozwiązanych sytuacji i zamrożonych konfliktów". Jego zdaniem w organizacjach międzynarodowych spotkać się można z grupami interesu, które "często ignorują tożsamość, godność i wrażliwość ludności".
"Skojarzenia z okresem międzywojnia"
Jak zaznaczył Franciszek, niepokój budzi tendencja do stawiania interesu narodowego na pierwszym miejscu i ignorowania środków przewidzianych przez prawo międzynarodowe. Papież zalecił respektowanie tych środków, by rozwiązywać konflikty i zapewniać poszanowanie prawa.
- Niektóre z tego typu zachowań nasuwają skojarzenia z okresem międzywojnia, kiedy tendencje populistyczne i nacjonalistyczne przejęły prym w działaniu społeczności międzynarodowej - powiedział papież. Tego typu impulsy osłabiają system od lat i prowadzą zarówno do utraty zaufania i politycznej wiarygodności na świecie, jak i marginalizacji najsłabszych - podkreślił.
"Zbyt szybka i chaotyczna globalizacja"
Innym powodem wzrostu tendencji nacjonalistycznych jest zdaniem głowy Kościoła katolickiego zbyt szybka i chaotyczna globalizacja. - Tam, gdzie globalizacja kojarzona jest z uniformizmem i utratą własnej tożsamości, tam krzepnie nacjonalizm - powiedział Franciszek.
Papież wyraził także zaniepokojenie z powodu grożącego fiaska układu o likwidacji rakiet atomowych średniego zasięgu (INF). Z troską zwrócił uwagę na konflikt rosyjsko-ukraiński i bliskowschodni. Ostrzegł także przed nowym podziałem Europy. - Europa nie może zapomnieć, ile korzyści przyniosła rosnąca przyjaźń i zbliżenie po drugiej wojnie światowej - zaznaczył Franciszek.
Przeczytaj również:
Kościół katolicki będzie zwalczał pedofilię. Ważne wystąpienie papieża
Jak Kościół i Watykan chcą stawić czoło pedofilii
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl