Trwa ładowanie...
23-11-2016 11:40

Papież Franciszek: także ja mam wiele wątpliwości w kwestiach wiary

• Papież Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji generalnej
• Mówił o znaczeniu nauczania, którą określił jako "szczególną formą ewangelizacji"
• Przyznał, że sam miewa wątpliwości, które dotykają wiary
• Dodał jednak, że są one pozytywne, bo są znakiem, że chce lepiej poznać Boga
• Mówił też o dwóch uczynkach miłosierdzia: "wątpiącym dobrze radzić i nieumiejętnych pouczać"

Share
Papież Franciszek: także ja mam wiele wątpliwości w kwestiach wiaryŹródło: PAP/EPA
d2bf3rp

Papież Franciszek przyznał podczas audiencji generalnej w środę, że i jego nachodzą wątpliwości w kwestiach wiary. Wyjaśnił wiernym, że takie pytania to pozytywny znak. Mówił też o znaczeniu nauczania, które nazwał "szczególną formą ewangelizacji".

- Ktoś mógłby mnie zapytać: "Ojcze, mam wiele wątpliwości w sprawie wiary, co mam zrobić? Czy ty nigdy nie masz?" - mówił papież, dodając: "mam wiele; oczywiście, w pewnych momentach przychodzą wątpliwości. Takie wątpliwości, które dotykają wiary w pozytywnym sensie, są znakiem, że chcemy lepiej i bardziej dogłębnie poznać Boga, Jezusa, tajemnicę jego miłości do nas".

Franciszek wyjaśnił, że dobrze jest stawiać pytania w kwestiach wiary, bo wtedy można ją pogłębić. A wątpliwości zostaną przezwyciężone - dodał.

d2bf3rp

Pierwszą po zamknięciu Roku Świętego audiencję generalną papież rozpoczął, zwracając się do wiernych słowami: "skończył się Jubileusz, wracamy do normalności".

Kontynuował natomiast swe rozważania dotyczące miłosierdzia z Roku Świętego. Mówił o dwóch uczynkach miłosierdzia: "wątpiącym dobrze radzić i nieumiejętnych pouczać".

Franciszek przypomniał, że Kościół od wieków angażuje się w nauczanie, ewangelizację i przywracania godności najuboższym.

- Od pierwszego przykładu szkoły założonej tutaj w Rzymie przez świętego Justyna w II wieku po to, aby chrześcijanie lepiej znali Pismo Święte, po świętego Józefa Kalasancjusza, który otworzył pierwsze bezpłatne szkoły ludowe w Europie, mamy długą listę świętych, niosących w różnych epokach nauczanie osobom znajdującym się w najgorszej sytuacji - zauważył papież. Nauczanie wskazał jako sposób przezwyciężenia ubóstwa i dyskryminacji. To szczególna forma ewangelizacji - stwierdził.

d2bf3rp

Franciszek zwrócił także uwagę na "skandal analfabetyzmu" wśród dzieci na świecie. Jak zauważył, z jednej strony osiągnięto wysoki poziom technologii i rozwoju, a z drugiej analfabetyzm narusza godność dzieci i sprawia, że łatwiej z tego powodu padają ofiarami wyzysku.

Zwracając się do Polaków, zachęcił do pełnienia posługi najbardziej potrzebującym. "Podnośmy na duchu wątpiących, bądźmy każdego dnia, w każdej sytuacji życia, świadkami wiary i Chrystusa" - powiedział papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka
oprac. M.Jaworska

d2bf3rp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bf3rp
d2bf3rp
Więcej tematów