Papież Franciszek: także ja mam wiele wątpliwości w kwestiach wiary
• Papież Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji generalnej
• Mówił o znaczeniu nauczania, którą określił jako "szczególną formą ewangelizacji"
• Przyznał, że sam miewa wątpliwości, które dotykają wiary
• Dodał jednak, że są one pozytywne, bo są znakiem, że chce lepiej poznać Boga
• Mówił też o dwóch uczynkach miłosierdzia: "wątpiącym dobrze radzić i nieumiejętnych pouczać"
Papież Franciszek przyznał podczas audiencji generalnej w środę, że i jego nachodzą wątpliwości w kwestiach wiary. Wyjaśnił wiernym, że takie pytania to pozytywny znak. Mówił też o znaczeniu nauczania, które nazwał "szczególną formą ewangelizacji".
- Ktoś mógłby mnie zapytać: "Ojcze, mam wiele wątpliwości w sprawie wiary, co mam zrobić? Czy ty nigdy nie masz?" - mówił papież, dodając: "mam wiele; oczywiście, w pewnych momentach przychodzą wątpliwości. Takie wątpliwości, które dotykają wiary w pozytywnym sensie, są znakiem, że chcemy lepiej i bardziej dogłębnie poznać Boga, Jezusa, tajemnicę jego miłości do nas".
Franciszek wyjaśnił, że dobrze jest stawiać pytania w kwestiach wiary, bo wtedy można ją pogłębić. A wątpliwości zostaną przezwyciężone - dodał.
Pierwszą po zamknięciu Roku Świętego audiencję generalną papież rozpoczął, zwracając się do wiernych słowami: "skończył się Jubileusz, wracamy do normalności".
Kontynuował natomiast swe rozważania dotyczące miłosierdzia z Roku Świętego. Mówił o dwóch uczynkach miłosierdzia: "wątpiącym dobrze radzić i nieumiejętnych pouczać".
Franciszek przypomniał, że Kościół od wieków angażuje się w nauczanie, ewangelizację i przywracania godności najuboższym.
- Od pierwszego przykładu szkoły założonej tutaj w Rzymie przez świętego Justyna w II wieku po to, aby chrześcijanie lepiej znali Pismo Święte, po świętego Józefa Kalasancjusza, który otworzył pierwsze bezpłatne szkoły ludowe w Europie, mamy długą listę świętych, niosących w różnych epokach nauczanie osobom znajdującym się w najgorszej sytuacji - zauważył papież. Nauczanie wskazał jako sposób przezwyciężenia ubóstwa i dyskryminacji. To szczególna forma ewangelizacji - stwierdził.
Franciszek zwrócił także uwagę na "skandal analfabetyzmu" wśród dzieci na świecie. Jak zauważył, z jednej strony osiągnięto wysoki poziom technologii i rozwoju, a z drugiej analfabetyzm narusza godność dzieci i sprawia, że łatwiej z tego powodu padają ofiarami wyzysku.
Zwracając się do Polaków, zachęcił do pełnienia posługi najbardziej potrzebującym. "Podnośmy na duchu wątpiących, bądźmy każdego dnia, w każdej sytuacji życia, świadkami wiary i Chrystusa" - powiedział papież.
Z Rzymu Sylwia Wysocka
oprac. M.Jaworska