WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Papież Franciszek rozpoczął pielgrzymkę po Ameryce Południowej

Papież Franciszek, który przyleciał do Ekwadoru, w przemówieniu na lotnisku w stolicy, Quito apelował o krzewienie dialogu i troskę o najsłabszych i najuboższych. Ekwador to pierwszy etap pielgrzymki. Papież odwiedzi też Boliwię i Paragwaj.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek
Papież Franciszek (PAP/EPA, Fot: Maurizio Brambatti)
WP

Na stołecznym lotnisku Franciszka powitał prezydent kraju, ekonomista o socjalistycznych poglądach Rafael Correa, który niedawno jego pontyfikat określił jako "huragan" dla Kościoła i całej Ameryki Łacińskiej.

Przywołując lata swej posługi w Argentynie papież powiedział podczas ceremonii powitania, że wcześniej odwiedzał Ekwador.

Nawiązał też do obecnej od prawie pięciu wieków chrześcijańskiej tradycji tej ziemi i podkreślił: - Dzisiaj także my możemy odnaleźć w Ewangelii klucze, które pozwolą nam stawić czoła aktualnym wyzwaniom, doceniając różnice, krzewiąc dialog i współudział bez wykluczenia kogokolwiek po to, aby podejmowane kroki na drodze postępu i rozwoju zagwarantowały lepszą przyszłość dla wszystkich wraz z okazywaniem szczególnej troski o naszych najsłabszych braci i najbardziej kruche mniejszości.

WP

Franciszek zapewnił zwracając się do prezydenta, że w tej kwestii może zawsze liczyć na zaangażowanie i współpracę ze strony Kościoła.

Prezydent Correa w swym przemówieniu zażartował: - Argentyńczycy mówią, że papież jest Argentyńczykiem, w Brazylii mówią, że Bóg jest Brazylijczykiem. Na pewno tak jest. Ale jesteśmy też pewni, że raj jest ekwadorski.

Podsumowując zaś wystąpienie szefa państwa, pełne odniesień do niedawno ogłoszonej encykliki papież powiedział mu: - Za dużo mnie pan cytował. Dziękuję.

Watykaniści podkreślają, że Correa, deklarujący się jako "lewicowy katolik-humanista" z ogromnym podziwem wypowiada się zawsze o papieżu Bergoglio.

WP

To druga w historii Ekwadoru wizyta papieża. Przed 30 laty był tam Jan Paweł II.

W poniedziałek Franciszek uda się do miasta Guayaquil. W miejscowym parku Samanes, jednym z największych w całej Ameryce Łacińskiej, odprawi mszę. Po powrocie do Quito papież spotka się w Pałacu Prezydenckim z szefem państwa i odwiedzi katedrę.

Na wtorek zapowiedziano spotkanie Franciszka z biskupami Ekwadoru, mszę pod jego przewodnictwem i wizytę na uniwersytecie katolickim, gdzie wygłosi przemówienie.

W środę Franciszek odwiedzi dom dla seniorów, prowadzony przez zakonnice, a następnie spotka się z duchowieństwem w narodowym sanktuarium maryjnym "El Quinche".

WP

Zobacz również: Oryginalny klip promujący encyklikę

WP
WP