Trwa ładowanie...
d16x38m
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Papież Franciszek rozmawiał z prokuratorem z Dominikany o abp. Józefie Wesołowskim

Sprawa oskarżonego o pedofilię byłego nuncjusza na Dominikanie abp. Józefa Wesołowskiego była tematem rozmowy papieża Franciszka z prokuratorem generalnym tego kraju Francisco Rodriguezem Brito - podał Watykan.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek
Papież Franciszek (PAP/EPA, Fot: Filippo Monteforte)
d16x38m

Franciszek zachęcił wymiary sprawiedliwości Watykanu i Dominikany do współpracy w dążeniu do prawdy.

To pierwsze takie spotkanie w historii zmagań Kościoła i Watykanu z problemem pedofilii.

W spotkaniu uczestniczyli także sędzia Luisa Liranzo ze stolicy Dominikany, deputowany z tego kraju Victor Suarez - przewodniczący komisji spraw zagranicznych tamtejszego parlamentu i przedstawiciel prokuratury generalnej - poinformował rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi.

d16x38m

Tematem rozmowy - powiedział rzecznik - były także inne spotkania prokuratora generalnego z Dominikany w tych dniach w Watykanie, między innymi z prokuratorem Gian Pietro Milano, prowadzącym śledztwo ws. Wesołowskiego. Papież i prokurator poruszyli kwestię procedur sądowych i kompetencji oraz kolejnych etapów postępowania.

- Papież w rozmowie z prokuratorem generalnym Dominikany oświadczył, że prawda musi zawsze wziąć górę i wyraził życzenie, aby instytucje sądowe obu krajów działały z pełną swobodą i zgodnie z obowiązującymi normami - podkreślił ks. Lombardi.

Dodał, że Franciszek spotkał się również z watykańskimi sędziami, prowadzącymi sprawę byłego nuncjusza, który od końca listopada ma swobodę poruszania się za Spiżową Bramą, ale nie może opuszczać terytorium Watykanu.

Po 60 dniach minął termin zastosowanego wobec niego środka zapobiegawczego w postaci aresztu domowego w związku z zarzutami czynów pedofilii i posiadania materiałów pornografii dziecięcej.

d16x38m

Jak wyjaśnił ks. Lombardi, ponieważ termin ten minął i biorąc także pod uwagę stan zdrowia abpa Wesołowskiego, pozwolono mu na "pewną wolność poruszania się". Ponadto ma on ograniczone możliwości komunikowania się ze światem zewnętrznym - dodał.

Były nuncjusz przebywa na stałe w watykańskim budynku, gdzie mieści się Kolegium Penitencjarzy, w którym mieszkają spowiednicy z bazyliki Świętego Piotra i gdzie również znajduje się sąd. Abp Wesołowski ma przed nim stanąć na przełomie roku.

Termin rozpoczęcia procesu karnego przed trybunałem Państwa Watykańskiego nie jest jeszcze znany.

Były watykański dyplomata został już przesłuchany i będzie składał dalsze zeznania.

Oskarżony czeka również na wynik apelacji, złożonej przez niego od wyroku kanonicznego trybunału w Kongregacji Nauki Wiary, który skazał go na wydalenie ze stanu kapłańskiego. Rozpatrzenie tego odwołania wyraźnie się opóźnia.

d16x38m

Podziel się opinią

Share

d16x38m

d16x38m
Więcej tematów