Trwa ładowanie...

Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia

Papież Franciszek przyjął w czwartek rezygnację abp. Leszka Sławoja Głódzia. Ten przechodzi teraz na emeryturę.

Share
Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia
Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka GłódziaŹródło: East News, Fot: Piotr Hukalo
d4d9d58

Informacja pojawiła się w czwartek po godzinie 12. "Ojciec Święty przyjął rezygnację arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia z opieki duszpasterskiej nad archidiecezją metropolitalną gdańską" - czytamy w oświadczeniu Watykanu.

Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia

Jednocześnie Stolica Apostolska poinformowała o wyznaczeniu przez papieża nowego administratora apostolskiego archidiecezji gdańskiej sede vacante. Zostanie nim biskup diecezji elbląskiej - Jacek Jezierski.

d4d9d58

Jak czytamy w oświadczeniu Konferencji Episkopatu Polski, decyzja papieża związana jest z wiekiem abp. Głódzia. "Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Abp Głódź kończy dziś 75 lat, tym samym osiągnął wiek emerytalny i przechodzi na emeryturę" - informuje KEP.

Obchody na Westerplatte. Wiceminister MON: Władze Gdańska są wyjątkowo upolitycznione

Abp. Sławoj Leszek Głódź. Życiorys

Abp. Sławoj Leszek Głódź urodził się w 13 sierpnia 1945 roku w Bobrówce (woj. podlaskie). Na kapłana został wyświęcony w 1970 roku w Białymstoku. W 1991 roku wraz z ustanowieniem Ordynariatu Polowego w Polsce został mianowany Biskupem Polowym Wojska Polskiego.

W 2004 r. abp Głódź został ordynariuszem Diecezji Warszawsko-Praskiej, a 17 kwietnia 2008 r. arcybiskupem metropolitą gdańskim.

d4d9d58

Abp. Sławoj Leszek Głódź. Kontrowersje wokół duchownego

Na przestrzeni lat wokół kościelnego hierarchy pojawiło się wiele nieprzychylnych mu opinii. Ostanie wiążą się z listem, który pod koniec 2019 roku do nuncjusza papieskiego w Polsce, Salvatore Pennacchi wysłało 16 gdańskich księży.

Duchowni dowodzili, że metropolita gdański dopuszcza się mobbingu, a także wymuszania opłat od księży.

W rozmowie z Wirtualną Polską jeden z nich przyznał, że skargi na pracę arcybiskupa pojawiły się już w 2015 roku. Wtedy duchowni spotkali się z nuncjuszem Celestino Migliore. - Opowiedzieliśmy mu o sytuacji, o przemocy psychicznej, o wyłudzaniu pieniędzy. Był obecny sekretarz, spisał nasze skargi. Nie było od czerwca żadnej reakcji zwrotnej z Watykanu. Podobnie jak cztery lata temu, kiedy zostawiliśmy ówczesnemu nuncjuszowi osiem spisanych świadectw. Też bez reakcji - mówił.

Abp. Sławoj Leszek Głódź odchodzi na emeryturę. Może liczyć na sporą sumę

W ostatnich dniach głośno także o emeryturze, którą abp. Głódź zainkasuje po zwolnieniu urzędu. Przez 13 lat był biskupem polowym Wojska Polskiego. Służbę w armii zakończył w stopniu generała dywizji i z tego tytułu od 2004 roku pobiera wojskową emeryturę.

d4d9d58

Jak ustalił portal money.pl, arcybiskup może liczyć na nawet 14 tys. złotych emerytury. I to tylko jedno ze świadczeń. Po przejściu na emeryturę kościelną przypadnie mu kolejne świadczenie. To, z ustaleń money.pl, może wynieść kolejne 5 tysięcy.

Dodatkowo, zgodnie ze statutem KEP, emerytowanemu biskupowi (tzw. biskup senior - przyp. red.) przypada także mieszkanie. Jedynym warunkiem jest to, by była w niej kaplica. Otrzymuje także pieniądze na wyżywienie oraz opiekę medyczną. Wszystkie koszty pokrywa diecezja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4d9d58

Podziel się opinią

Share
d4d9d58
d4d9d58
Więcej tematów