Trwa ładowanie...
dcb1vzr

Papież Franciszek popiera związki cywilne osób LGBT. Tomasz Terlikowski komentuje

Papież Franciszek wzywa do uchwalenia przepisów umożliwiających związki cywilne osób homoseksualnych. O komentarz poprosiliśmy Tomasza Terlikowskiego. Zdaniem publicysty, przełom ten skończyłby się schizmą i tak, jak w wielu wyznaniach - chrześcijańskim rozłamem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek popiera cywilne związki homoseksualne. Tomasz Terlikowski komentuje
Papież Franciszek popiera cywilne związki homoseksualne. Tomasz Terlikowski komentuje
dcb1vzr

Swoje poparcie dla uchwalenia przepisów umożliwiających związki cywilne osobom LGBT Ojciec Święty miał wyrazić w filmie dokumentalnym, który premierę miał w środę 21 października na Festiwalu Filmowym w Rzymie. - Osoby homoseksualne mają prawo być rodziną. Są dziećmi Bożymi - powiedział w filmie papież Franciszek.

- Wypowiedź do filmu dokumentalnego nie jest nauczaniem papieskim. To jest prywatna opinia Ojca Świętego. Ona nie wchodzi w żaden sposób w magisterium Kościoła. Jako kardynał już Jorge Bergoglio w Buenos Aires miał podobne wypowiedzi - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Tomasz Terlikowski.

Publicysta przypomniał, że katolików w dalszym ciągu obowiązuje nauczanie poprzednich papieży, ponieważ było ono wyrażone w dokumentach magisterialnych. Jest ponadto stanowisko Kongregacji Nauki Wiary, które jasno wyklucza poparcie przez katolików związków partnerskich osób tej samej płci.

dcb1vzr

- Gdyby papież Franciszek chciał to nauczanie zmienić, to tego się nie dokonuje przez wypowiedź do filmu, tylko przez oficjalny dokument - podkreślił. Zdaniem Terlikowskiego, w myśl obowiązującego w Kościele katolickim nauczania na temat tego, kim jest człowiek, czym jest miłość, czy małżeństwo bardzo trudno byłoby uzasadnić taką zgodę prawną.

Jarosław Kaczyński o UE. Władysław Kosiniak-Kamysz zdumiony

Papież Franciszek wspiera związki LGBT. Terlikowski: "biuro prasowe wyda sprostowanie"

- Prywatna opinia papieża, nie musi nas specjalnie zajmować. Oczywiście wszyscy będziemy o niej dyskutować, bo zostanie ona nagłośniona medialnie. Podejrzewam, że w ciągu kilku dni watykańskie biuro prasowe wyda sprostowanie, wyjaśnienie lub stanowisko, które przypomni, jakie jest nauczanie Kościoła i na tym sprawa się zakończy - wskazał publicysta.

dcb1vzr

Według Terlikowskiego, gdyby miało dojść do przełomu, skończyłoby się to schizmą i tak, jak w wielu wyznaniach - chrześcijańskim rozłamem. - Jest opinia na temat związków osób tej samej płci. Kościół w dalszym ciągu będzie patrzył się na osoby homoseksualne z miłością, ale jednocześnie nauczając, że każdy akt seksualny pozamałżeński, heteroseksualny i homoseksualny jest grzechem ciężkim. Nie ma możliwości zmiany tej nauki, ponieważ to by oznaczało kompletne wywrócenie do góry nogami całego nauczania Kościoła - spuentował, przypominając, że przeciwne temu jest "całe nauczanie Kościoła" - Nie tylko Jan Paweł II, ale też Benedykt XVI, Pismo Święte i cała tradycja Kościoła - podkreślił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dcb1vzr

Podziel się opinią

Share
dcb1vzr
dcb1vzr
Więcej tematów