ŚwiatPapież Franciszek formalnie ustanowił radę kardynałów

Papież Franciszek formalnie ustanowił radę kardynałów

Papież Franciszek wydał odręczny dokument, w którym oficjalnie ustanowił radę kardynałów, pierwsze takie gremium doradcze w Watykanie. Trzydniowa narada kardynałów doradców z papieżem rozpoczyna się we wtorek.

Papież Franciszek formalnie ustanowił radę kardynałów
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Claudio Peri

W przeddzień pierwszego posiedzenia z udziałem ośmiu purpuratów, reprezentujących wszystkie części świata i mianowanych przez Franciszka w pierwszym miesiącu jego pontyfikatu, ukazał się osobisty papieski dokument, który formalizuje to gremium.

Jego zadaniem - jak wyjaśniono w Watykanie - jest udzielenie pomocy papieżowi w zarządzaniu Kościołem powszechnym oraz przygotowanie projektu zmian w konstytucji apostolskiej Jana Pawła II "Pastor bonus", regulującej funkcjonowanie Kurii Rzymskiej.

W dokumencie znalazło się przypomnienie, że podczas obrad kolegium kardynałów w dniach wakatu w Stolicy Apostolskiej po abdykacji Benedykta XVI sugerowano powołanie wąskiego grona reprezentantów hierarchii z różnych części świata, z którymi papież mógłby się konsultować zarówno indywidualnie, jak i z całą grupą.

Franciszek napisał, że po refleksji uznał, iż taka inicjatywa stanowiłaby "znaczną pomoc w sprawowaniu posługi następcy Świętego Piotra". Papież zastrzegł zarazem, że obecne grono, liczące ośmiu kardynałów, może zostać powiększone.

Watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi poinformował, że dotyczące różnych kwestii propozycje i sugestie na naradę papieża ze swymi doradcami zebrano w około 80 dokumentach.

Ksiądz Lombardi zwrócił następnie uwagę, że rozpoczynająca się we wtorek narada jest pierwsza. - Nie oczekujmy w ciągu tych trzech dni konkluzji, publikacji dokumentów, zaskakujących decyzji - poprosił dziennikarzy.

Przywołał słowa papieża, że reforma Kurii Rzymskiej będzie wymagać długiej pracy. - Nie należy myśleć, że praca nad reformą Kurii Rzymskiej, rządu Kościoła powszechnego może trwać trzy dni i zakończyć się faktycznymi konkluzjami - oświadczył rzecznik.

Wyjaśnił zarazem, że nie oznacza to, że wraz z powołaniem gremium doradczego zarządzanie będzie kolegialne. - Rada radzi, a decyduje papież - oznajmił ksiądz Lombardi. Rada kardynałów "to struktura z dużym autorytetem, ważna, do której papież może się odnosić, ale to nie znaczy, że musi jej słuchać - dodał.

Narada odbywać się będzie w prywatnej bibliotece papieskiego apartamentu w Pałacu Apostolskim, który od końca lutego stoi pusty, ponieważ nowy biskup Rzymu woli mieszkać w watykańskim Domu świętej Marty.

Doradcami papieża zostali kardynałowie z pięciu kontynentów: Giuseppe Bertello z Włoch, Reinhard Marx z Niemiec, Francisco Javier Errazuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O'Malley z USA, George Pell z Australii. Koordynatorem tego gremium papież mianował kardynała Oscara Rodrigueza Maradiagę z Hondurasu. Sekretarzem został włoski biskup Marcello Semeraro.

Z Watykanu Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)