Trwa ładowanie...
15-11-2014 14:50

Papież Franciszek do katolickich lekarzy: nie można eksperymentować z życiem

Papież Franciszek przestrzegł przed "eksperymentowaniem" i "zabawą" z życiem. Katolickim dziennikarzom mówił, że "produkcja dzieci", czyli metoda in vitro, a także aborcja i eutanazja podyktowane są "fałszywym współczuciem".

Papież Franciszek do katolickich lekarzy: nie można eksperymentować z życiemŹródło: PAP/EPA, fot: Maurizio Brambatti
d1wgmox
d1wgmox

Franciszek wezwał lekarzy do odważnych decyzji i sprzeciwu sumienia, gdy jest to konieczne, by zachować wierność Ewangelii.

W przemówieniu do włoskiego stowarzyszenia lekarzy katolickich podczas audiencji w Watykanie papież powiedział, że czasy obecne są naznaczone przez "złe eksperymenty z życiem".

- Uważajcie na zabawy z życiem, bo to grzech przeciwko Bogu Stwórcy - ostrzegł.

- Dominujące myślenie proponuje czasem fałszywe współczucie, zgodnie z którym przyzwolenie na aborcję uważa się za pomoc; za akt godności dokonanie eutanazji; za zdobycz naukową produkcję dziecka, traktowanego jako prawo zamiast przyjmowania go jako dar - oświadczył Franciszek. Przestrzegł przed używaniem życia ludzkiego do eksperymentów laboratoryjnych, by - jak dodał - "rzekomo uratować inne".

d1wgmox

Papież przypomniał znaczenie ewangelicznego współczucia, które polega na towarzyszeniu w trudnych chwilach i oferowaniu konkretnej pomocy.

- Wierność Ewangelii życia i szacunek do niej jako daru Bożego wymaga odważnych decyzji idących pod prąd, które w szczególnych okolicznościach mogą prowadzić do sprzeciwu sumienia - podkreślił Franciszek.

Następnie zauważył, że wiele razy jako kapłan pytany był o to, dlaczego Kościół sprzeciwia się aborcji. - To nie jest kwestia religii ani filozofii czy nauki, bądź współczesnego myślenia - zastrzegł.

- Zarówno w dawnym myśleniu, jak i we współczesnym słowo "zabić" znaczy to samo - dodał. To samo odnosi się do eutanazji - podkreślił.

Papież mówił też o "ukrytej eutanazji" wobec starszych ludzi, którzy są wykluczani i odrzucani.

Wcześniej w przemówieniu skierowanym do papieża prezes włoskiego stowarzyszenia lekarzy katolickich Filippo Maria Boscia mówił o trudnościach, jakie mają oni z przestrzeganiem przepisów prawa, które sprzeczne są z "prymatem sumienia", nakazującego zawsze bronić życia.

d1wgmox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wgmox
Więcej tematów