Trwa ładowanie...
d1slq45
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Papież Franciszek do katolickich lekarzy: nie można eksperymentować z życiem

Papież Franciszek przestrzegł przed "eksperymentowaniem" i "zabawą" z życiem. Katolickim dziennikarzom mówił, że "produkcja dzieci", czyli metoda in vitro, a także aborcja i eutanazja podyktowane są "fałszywym współczuciem".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek
Papież Franciszek (PAP/EPA, Fot: Maurizio Brambatti)
d1slq45

Franciszek wezwał lekarzy do odważnych decyzji i sprzeciwu sumienia, gdy jest to konieczne, by zachować wierność Ewangelii.

W przemówieniu do włoskiego stowarzyszenia lekarzy katolickich podczas audiencji w Watykanie papież powiedział, że czasy obecne są naznaczone przez "złe eksperymenty z życiem".

- Uważajcie na zabawy z życiem, bo to grzech przeciwko Bogu Stwórcy - ostrzegł.

d1slq45

- Dominujące myślenie proponuje czasem fałszywe współczucie, zgodnie z którym przyzwolenie na aborcję uważa się za pomoc; za akt godności dokonanie eutanazji; za zdobycz naukową produkcję dziecka, traktowanego jako prawo zamiast przyjmowania go jako dar - oświadczył Franciszek. Przestrzegł przed używaniem życia ludzkiego do eksperymentów laboratoryjnych, by - jak dodał - "rzekomo uratować inne".

Papież przypomniał znaczenie ewangelicznego współczucia, które polega na towarzyszeniu w trudnych chwilach i oferowaniu konkretnej pomocy.

- Wierność Ewangelii życia i szacunek do niej jako daru Bożego wymaga odważnych decyzji idących pod prąd, które w szczególnych okolicznościach mogą prowadzić do sprzeciwu sumienia - podkreślił Franciszek.

Następnie zauważył, że wiele razy jako kapłan pytany był o to, dlaczego Kościół sprzeciwia się aborcji. - To nie jest kwestia religii ani filozofii czy nauki, bądź współczesnego myślenia - zastrzegł.

d1slq45

- Zarówno w dawnym myśleniu, jak i we współczesnym słowo "zabić" znaczy to samo - dodał. To samo odnosi się do eutanazji - podkreślił.

Papież mówił też o "ukrytej eutanazji" wobec starszych ludzi, którzy są wykluczani i odrzucani.

Wcześniej w przemówieniu skierowanym do papieża prezes włoskiego stowarzyszenia lekarzy katolickich Filippo Maria Boscia mówił o trudnościach, jakie mają oni z przestrzeganiem przepisów prawa, które sprzeczne są z "prymatem sumienia", nakazującego zawsze bronić życia.

d1slq45

Podziel się opinią

Share

d1slq45

d1slq45
Więcej tematów