Papież do metropolitów: nie szukajcie wsparcia u ludzi władzy
Papież Franciszek przestrzegł biskupów przed pychą i szukaniem wsparcia ze strony tych, którzy mają władzę na świecie. W uroczystość świętych Piotra i Pawła wręczył 24 arcybiskupom-metropolitom paliusze, symbol łączności ze Stolicą Apostolską. Paliusz otrzymał między innymi nowy prymas Polski metropolita gnieźnieński Wojciech Polak.
W homilii podczas mszy w bazylice watykańskiej Franciszek mówił o lęku duszpasterzy i zachęcił do refleksji: "Czy my się lękamy? Czego się lękamy? A jeśli się lękamy, to jakiego schronienia poszukujemy w naszym życiu duszpasterskim, żeby być bezpiecznymi?".
"Czy może poszukujemy wsparcia tych, którzy mają władzę na tym świecie? Czy dajemy wprowadzić się w błąd przez pychę, starającą się o nagrody i uznanie, i wydaje się nam, że jesteśmy bezpieczni? W czym szukamy bezpieczeństwa?" - pytał.
Papież przypomniał, że prawdziwym schronieniem wierzących jest pokładanie ufności w Bogu, gdyż oddala ona wszelkie obawy i czyni wolnym od wszelkiego zniewolenia i pokus doczesnego świata. Dzięki temu - mówił - znika strach, niepewność, tchórzostwo.
"Wierność, którą Bóg nieustannie umacnia także w nas pasterzach, wykraczając poza nasze zasługi, jest źródłem naszej ufności i naszego pokoju. Wierność Pana wobec nas rozpala w nas nieustannie pragnienie, by służyć Jemu i braciom w miłości" - stwierdził papież.
Jak powiedział Franciszek, do każdego duszpasterza skierowane są słowa Jezusa: "Pójdź za Mną! Nie trać czasu na czcze pytania czy gadaninę; nie zatrzymuj się na sprawach drugorzędnych, ale spójrz na to, co istotne, i pójdź za Mną".
"Idź za Mną, głosząc Ewangelię wszystkim, a zwłaszcza ostatnim, aby nikomu nie zabrakło Słowa życia, które wyzwala od wszelkiego lęku i daje ufność w wierność Boga" - dodał papież.
Wśród mianowanych w ciągu minionego roku metropolitów, którym Franciszek nałożył paliusz - wełnianą taśmę, symbol posługi i jedności ze Stolicą Apostolską - byli dostojnicy z Włoch, Austrii, Indii, Kostaryki, Francji, Stanów Zjednoczonych, Nigerii, Pakistanu, Nigerii, Malawi, Madagaskaru, Wielkiej Brytanii, Chile, Ugandy, Urugwaju, Tanzanii, Wietnamu i Indonezji.
Podczas mszy w bazylice Świętego Piotra razem z Chórem Kaplicy Sykstyńskiej śpiewał Chór Patriarchatu Moskiewskiego.