Trwa ładowanie...
d50gfyl
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Papież: brak pracy odbiera godność i pełnię życia

Papież Franciszek powiedział, że brak pracy, zwłaszcza wśród ludzi młodych, "odbiera godność i pełnię życia" i wymaga stanowczej reakcji. Podczas spotkania z chrześcijańskimi stowarzyszeniami ludzi pracy apelował o zmianę podejścia do polityki społecznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek
Papież Franciszek (PAP/EPA, Fot: Alessandro Di Meo)
d50gfyl

W trakcie audiencji dla siedmiu tysięcy reprezentantów federacji włoskich stowarzyszeń, papież zwrócił uwagę na szerzenie się zjawiska braku stałej pracy i zatrudniania na czarno.

- To, co zmieniło się w zglobalizowanym świecie, to nie tyle problemy, co ich rozmiar i pilna potrzeba ich rozwiązania - oświadczył papież.

- Niespotykana wcześniej jest skala i prędkość mnożenia się nierówności. Na to nie możemy pozwolić. Musimy zaproponować sprawiedliwe i solidarne rozwiązania - podkreślił.

d50gfyl

Franciszek wyraził przekonanie, że należy prowadzić "batalię", aby zacząć uważać politykę społeczną za "infrastrukturę na rzecz rozwoju", a nie za "koszty".

Zaapelował o mobilizację przeciwko systemowi ekonomicznemu, który - jak mówił - "w centrum nie umieszcza mężczyzny i kobiety, ale bożka - pieniądz". - To on rządzi - dodał.

- To bożek pieniądz powoduje kulturę odrzucenia; odrzuca się dzieci, które nie przychodzą na świat, które wykorzystuje się albo zabija zanim się urodzą. Odrzuca się ludzi starszych, którzy nie mają opieki i lekarstw - powiedział papież. Jego zdaniem ofiarą tej mentalności padają też młodzi ludzie, którym grozi to, że popadną w uzależnienia, zejdą na drogę przestępczości czy zostaną najemnikami na wojnach.

Praca zdaniem papieża musi być wolna, kreatywna i solidarna. Tymczasem - jak zauważył - "zbyt często praca ulega różnemu uciskowi; ze strony drugiej osoby, organizacji, które zniewalają, gnębią biednych".

d50gfyl

"Szczególnie - mówił Franciszek - wiele dzieci i kobiet ulega ekonomii, która zmusza do niegodnej pracy, sprzecznej z pięknem stworzenia i jego harmonii". Zaapelował o działania na rzecz tego, by praca nie była "narzędziem wyobcowania, lecz nadziei i nowego życia".

- Nie można podcinać skrzydeł tym, zwłaszcza młodym ludziom, którzy mają wiele do zaoferowania dzięki swej inteligencji i zdolnościom - powiedział papież. Jego zdaniem należy uwolnić młodzież od ciężaru, który uniemożliwia wejście do świata pracy. Trzeba też - wskazał - wspierać młodych ludzi, którzy wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu pracy.

Zobacz również: Franciszek: mój pontyfikat będzie krótki

d50gfyl

Podziel się opinią

Share

d50gfyl

d50gfyl
Więcej tematów