Trwa ładowanie...
d316qsw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Papieska komisja: katastrofalne konsekwencje milczenia o pedofilii

Powołana przez papieża Franciszka do walki z pedofilią w Kościele Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich oświadczyła, że niewystarczająca troska o ofiary i zaniedbania przyniosły katastrofalne konsekwencje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papieska komisja: katastrofalne konsekwencje milczenia o pedofilii
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
d316qsw

Po pierwszym posiedzeniu zakończonym w sobotę w Watykanie komisja, w skład której wchodzi była premier i była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka, wyraziła głęboką solidarność ze wszystkimi ofiarami pedofilii i poinformowała o przyjęciu zasady głoszącej, iż dobro dziecka bądź dorosłego jest priorytetem w chwili podjęcia jakiejkolwiek decyzji.

W wydanym komunikacie komisja zwróciła uwagę na "katastrofalne konsekwencje" niesłuchania ofiar pedofilii przez przedstawicieli Kościoła oraz braku wsparcia dla nich i dla ich rodzin.

Odnosząc się do sprawy podejrzanego o pedofilię byłego nuncjusza na Dominikanie arcybiskupa Józefa Wesołowskiego przyznano, że to "poważny przypadek". - Mamy nadzieję, że sprawa ta zostanie wyjaśniona - powiedział kardynał Sean Patrick O'Malley po pierwszym posiedzeniu komisji. Arcybiskup Bostonu zastrzegł, iż nie zna szczegółów sprawy abpa Wesołowskiego.

Wyjaśniono, że komisja nie będzie zajmować się indywidualnymi przypadkami pedofilii, lecz całym tym zjawiskiem w Kościele, opracowaniem metod przeciwdziałania oraz realizacją polityki odpowiedzialności Kościoła za takie czyny popełniane przez jego przedstawicieli.

d316qsw

Podziel się opinią

Share

d316qsw

d316qsw
Więcej tematów