Trwa ładowanie...
wojsko
09-06-2005 15:30

Papacha uratuje rosyjską armię?

Prezydent Rosji Władimir Putin przywrócił
armii papachę - tradycyjne rosyjskie nakrycie głowy wysokich rangą
wojskowych. Ma ono stanowić bodziec do pozostania w armii dla
masowo odchodzących z niej oficerów - poinformował w najnowszym
wydaniu tygodnik "Niezawisimoje Wojennoje Obozrienije"(NWO)

Share
Papacha uratuje rosyjską armię?Źródło: AFP
d1macg7

Papacha pojawiła się w armii rosyjskiej w 1817 roku. Tę charakterystyczną czapę z owczego, niedźwiedziego lub karakułowego futra noszono na początku jedynie w wojskach kozackich na Kaukazie. Stopniowo papacha rozpowszechniła się w całej rosyjskiej armii i krótko przed I wojną światową została ujednolicona jako wysoka, czarna, a następnie szara, czapka z baraniego futra.

Armia Czerwona ze względów ideologicznych odrzuciła papachę, uważała ją bowiem za atrybut wojsk carskich. Jednak już w 1936 papacha tryumfalnie powróciła, początkowo tylko w jednostkach kozaków dońskich. Współczesną jej wersję w 1940 roku przywdziali marszałkowie, generałowie, a trzy lata później - pułkownicy.

Od tego momentu o papasze marzył każdy absolwent wojskowej uczelni. Była bowiem symbolem wysokiego statusu noszącego ją oficera, prestiżowym znakiem przynależności do wojskowej "wierchuszki".

d1macg7

W 1994 roku doszło do swoistego bojkotu papachy. Zwyciężyły względy praktyczne. Jej właściciele stwierdzili, że usadowienie się w służbowej Wołdze z papachą na głowie wymaga niebywałych zdolności akrobatycznych i że zimą naciągając papachę na uszy trzeba zrobić otwory na oczy. Nie mówiąc już o tym, że nie wszystkim w papasze do twarzy.

Teraz papacha powraca! Decyzja Putina jak na razie zdaje się być strzałem w dziesiątkę. Z powrotu papachy cieszą się nie tylko pułkownicy i generałowie, ale także weterani wojenni. Czas pokaże, czy dzięki temu pomysłowi Putinowi uda się zatrzymać masowo odchodzących z armii oficerów.

Warto dodać, że dekret Putina z 9 maja 2005 roku w sprawie przywrócenia papachy zbiegł się w czasie z wprowadzeniem ustawy o pozbawieniu wojskowych znacznej części zniżek i innych przywilejów.

d1macg7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1macg7
d1macg7
Więcej tematów