Trwa ładowanie...
d35lfxb
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Państwo Islamskie zdetronizowało Al-Kaidę i stało się liderem światowego ruchu dżihadystycznego

- Państwo Islamskie (IS) zastąpiło Al-Kaidę na miejscu lidera światowego ruchu dżihadystycznego i ma dostęp do ogromnej bazy potencjalnych rekrutów w krajach zachodnich - oświadczył w czwartek szef Narodowego Centrum Antyterrorystycznego USA Nick Rasmussen.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Państwo Islamskie zdetronizowało Al-Kaidę i stało się liderem światowego ruchu dżihadystycznego
(AFP)
d35lfxb

- Wywiad USA szacuje, że ok. 28 tys. obcokrajowców przyłączyło się do walki zbrojnej u boku IS, w tym ok. 5 tys. obywateli krajów zachodnich oraz 250 "osób z USA" - powiedział Rasmussen w wystąpieniu przed senacką komisją bezpieczeństwa narodowego.

Jak dodał, eksperci ds. walki z terroryzmem nadal uważają Al-Kaidę Półwyspu Arabskiego (AQAP), jemeńską filię Al-Kaidy, za poważne zagrożenie, ponieważ ugrupowanie to "podejmuje ataki na USA i samoloty".

Rasmussen podkreślił, że bojownicy używają coraz bardziej zaawansowanych technologii, więc amerykańskie agencje wywiadowcze będą musiały stworzyć "nowe możliwości gromadzenia (danych)".

d35lfxb

Dyrektor FBI James Comey, który wystąpił w czwartek w Kongresie wraz z Rasmussenem, powiedział, że eksperci Biura zajmujący się walką z terroryzmem latem br. monitorowali 24 godziny na dobę działalność potencjalnych islamistów w USA i "przeszkodzili" wielu z nich.

- Bojownicy IS werbowani w USA są coraz młodsi, coraz więcej jest też wśród nich młodych kobiet poniżej 18. roku życia - oświadczył Comey.

Szef FBI powiedział też, że amerykańscy śledczy wiedzą o kilkudziesięciu podejrzanych islamistach w USA, używających do komunikacji zaszyfrowanych połączeń.

d35lfxb

Podziel się opinią

Share

d35lfxb

d35lfxb
Więcej tematów