Trwa ładowanie...
d3bbg99
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Państwo Islamskie ogranicza działalność w Syrii po zapowiedzi amerykańskich nalotów

W obawie przed amerykańskimi nalotami, zapowiadanymi w zeszłym tygodniu przez prezydenta Baracka Obamę, Państwo Islamskie (IS) ograniczyło aktywność w uchodzącym za ich bastion mieście Ar-Rakka w Syrii - poinformowała telewizja Al-Arabija.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Członkowie Państwa Islamskiego w syryjskim mieście Rakka
Członkowie Państwa Islamskiego w syryjskim mieście Rakka (AFP, Fot: Welayat Raqa)
d3bbg99

Stacja relacjonuje, że islamiści zmienili dotychczasową taktykę i przyjęli postawę obronną w oczekiwaniu na amerykańskie posunięcia zbrojne. W ramach nowej strategii bojownicy IS ograniczyli do minimum obecność na ulicach Ar-Rakki, do tego zrezygnowali z wykorzystywania ciężkiego sprzętu, który ogranicza możliwość szybkiego przemieszczania się, i przegrupowują swoje oddziały. Część wyposażenia podobno ukryli.

Opuścili także budynki, które do tej pory w Ar-Rakce wykorzystywali jako biura, i ewakuowali rodziny bojowników - relacjonuje Al-Arabija, powołując się na anonimowych mieszkańców miasta.

- Cały czas starają się przemieszczać. Wszędzie mają kryjówki. Spotykają się tylko w ograniczonym gronie - podawał informator telewizji.

d3bbg99

Al-Arabija zwraca uwagę, że dżihadyści w Syrii przyjęli taktykę, którą stosują w Iraku od momentu, w którym ich bojownicy stali się celami ataków sił powietrznych Stanów Zjednoczonych. Podaje też, że ostatnio odnotowano wygaszenie aktywności IS w internecie, który do tej pory służył jako narzędzie propagandy i komunikacji.

Ar-Rakka znajduje się ok. 450 km na północny wschód od Damaszku i uznawana jest za stolicę kalifatu utworzonego przez IS po zajęciu w czerwcu wschodniej części Syrii i północnych regionów Iraku.

W środę, 10 września, prezydent Obama ogłosił strategię walk z IS. Zadeklarował, że nie zawaha się zaatakować terrorystów na terytorium Syrii, przed czym dotąd Stany Zjednoczone się powstrzymywały. Amerykański prezydent zapowiedział, że antyterrorystyczna kampania przeciw IS będzie realizowana poprzez uderzenia z powietrza oraz wspieranie sił kurdyjskich i armii irackiej.

d3bbg99

Podziel się opinią

Share

d3bbg99

d3bbg99
Więcej tematów