Trwa ładowanie...

Państwo Islamskie bliskie kolejnego zwycięstwa. Rosja tym razem nie pomogła

Państwo Islamskie jest bliskie zdobycia kolejnej ważnej miejscowości w Syrii. Mimo porażek w Iraku, w Syrii dżihadyści wciąż są silni i po raz kolejny zyskują kosztem reżimu Baszara al-Asada. A Moskwa mimo szumnych zapowiedzi nie jest skłonna do poświęceń w imię walki z Daesz.

Share
Państwo Islamskie bliskie kolejnego zwycięstwa. Rosja tym razem nie pomogłaŹródło: AFP
d3ryoru

W środę irackie wojsko ogłosiło, że wyzwoliło z rąk dżihadystów całą wschodnią część Mosulu, największego miasta kontrolowanego przez zbrodniczą organizację. Ale w cieniu trwającej od tygodni wielkiej operacji wyzwalania odbywa się inna bitwa, która pokazuje, że koniec kalifatu może nie być tak bliski, jak się może wydawać.

W obleganym od ponad dwóch lat 200-tysięcznym Dajr az-Zaur, dżihadyści doczekali się przełomu. W ciągu ostatnich dni Daesz zdobyło kluczowe punkty, w tym lotnisko, bazę artylerii oraz wojskowy szpital i odcięło od siebie dwie części miasta kontrolowane przez wojska reżimu Baszara al-Asada. Zdaniem niektórych analityków, upadek wysuniętego na wschód bastionu Asada może być kwestią czasu.

- Jeśli siły Asada nie zdołają odwrócić dynamiki bitwy w ciągu następnych dwóch dni, sytuacja stanie się bardzo zła - mówi WP Neil Hauer, ekspert kanadyjskiego ośrodka analitycznego SecDev.

d3ryoru

Ale jak mówi Tomasz Otłowski, specjalista ds. bezpieczeństwa międzynarodowego i Bliskiego Wschodu, ISIS nie będzie miało łatwego zadania w opanowaniu całego miasta.

- Dajr az-Zaur to umocniona twierdza, broniąca się od ponad dwóch lat i łatwo tu islamistom nie będzie. Zwłaszcza że Damaszek już rzucił tam wsparcie powietrzne i dodatkowe zrzuty zaopatrzenia - zauważa.

Jeśli siły Asada nie zdążą na czas, bastion stanie się kolejnym w ciągu ostatnich kilku tygodni zwycięstwem dżihadystów nad siłami Damaszku. Wcześniej dżihadyści ponownie zdobyli Palmirę wraz z jej starożytnymi ruinami, której odbicie w 2016 roku było dla reżimu i Rosji okazją do propagandowego odtrąbienia sukcesu, włącznie z uroczystym koncertem rosyjskiej orkiestry. Role te zostały odwrócone w grudniu, kiedy bojownicy Daesz zajęli miasto i przejęli rosyjską bazę, publikując film z pospiesznie opuszczonego przez Rosjan ośrodka.

Teraz mimo deklaracji Moskwy o intensywnym zwalczaniu syryjskich dżihadystów, postawa rosyjskich sił wobec ofensywy Daesz jest zaskakująco bierna, szczególnie w porównaniu do skali potężnych rosyjskich operacji i nalotów w Aleppo na północy kraju. Jak tłumaczy Hauer, ma to związek m.in. z oddaleniem wysuniętego na wschód miasta od rosyjskiej bazy lotniczej w Hmeimim nad Morzem Śródziemnym. Ponadto rosyjskie lotnictwo jak dotąd pełniło głównie rolę bombardowania strategicznego, nastawionego na dokonanie szerokich zniszczeń, a nie precyzyjnego wsparcia w bitwie.

d3ryoru

- W Dajr az-Zaur, Rosjanie nie tylko nie mają ani jednego człowieka w terenie, ich największe atuty militarne są daleko, a front walki bardzo szybko się zmienia. Jak dotąd Rosjanie tylko raz tak naprawdę udzielili siłom Asada bezpośredniego wsparcia powietrznego i było to podczas pierwszej ofensywy na Palmirę. Wtedy wymagało to obecności rosyjskich sił specjalnych i znacznego zaangażowania najemników z Wagnera - mówi analityk. - Teraz Rosja nie posiada na miejscu żadnej z tych rzeczy - dodaje.

Zdaniem Otłowskiego, utrata kolejnego miasta na rzecz dżihadystów będzie bolesnym ciosem w reżim, jednak nie zmieni w decydujący sposób strategicznej sytuacji w Syrii. - Dajr az-Zaur to głównie symboliczny skrawek terenu na wschodzie kraju kontrolowany wciąż przez reżim. Tamtejsza baza sił powietrznych już od dawna nie jest wykorzystywana ze względu na ostrzał IS, podobnie inne instalacje militarne też nie mają w skali strategicznej większego znaczenia - mówi. Ale zaznacza: - Dla kalifatu zwycięstwo także miałoby głównie symboliczny wymiar, jako pokazanie przeciwnikom że wciąż są silni i zdolni do punktowych sukcesów. Byłby to pewien ewenement, pokazujący jak trudnym do pokonania przeciwnikiem jest Państwo Islamskie.

d3ryoru
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ryoru
d3ryoru
Więcej tematów