PolskaPaństwa wstępujące do UE - Słowenia

Państwa wstępujące do UE - Słowenia


Słowenia od 8 października 1991 r. jest niepodległą republiką.
Wcześniej była republiką związkowa, wchodzącą w skład
Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii.

Stolicą Słowenii jest Lublana. Obszar 20 253 km kw. zamieszkuje 1 997 800 osób (2002 r.). Językiem urzędowym jest słoweński.

Obowiązującą walutą jest tolar.

Święto narodowe przypada 25 czerwca - Narodowy Dzień Państwowości (1991 r.).

Obowiązuje konstytucja z 23 grudnia 1991 r., która była modyfikowana 14 lipca 1997 r.

Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego parlamentu - Zgromadzenia Narodowego, o kadencji 4-letniej. W jego skład wchodzi 90 deputowanych (w tym dwóch przedstawicieli mniejszości narodowych - węgierskiej i włoskiej) wybieranych w wyborach powszechnych. Doradczym organem ustawodawczym jest Rada Narodowa, składająca się z 40 członków - przedstawicieli grup zawodowych i społecznych wyłanianych w wyborach pośrednich. Kadencja Rady Narodowej trwa 5 lat.

Władzę wykonawczą sprawuje rząd z premierem na czele, mianowany przez prezydenta i odpowiedzialny przed parlamentem. Szefem słoweńskiego rządu od grudnia 2002 jest Anton Rop.

Urodzony w 1961 roku Rop jest wiceprzewodniczącym kierowanej przez prezydenta Janeza Drnovszeka Liberalnej Demokracji Słowenii (LDS). Stanowisko premiera objął po tym, jak dotychczasowy premier Drnovszek wygrał wybory prezydenckie.

Głową państwa jest prezydent wybierany w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję. Od grudnia 2002 roku prezydentem jest Janez Drnovszek.

Urodzony w 1950 roku Drnovszek jest doktorem nauk ekonomicznych. Za czasów komunistycznych pracował w banku.

Do wielkiej polityki wkroczył w 1989 r., gdy wybrano go na przedstawiciela Słowenii w kolegialnym Prezydium Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Przez rok sprawował funkcję przewodniczącego tego Prezydium, czyli de facto prezydenta dawnej Jugosławii - tuż przed Chorwatem Stipe Mesiciem, który jako ostatni zajmował ten urząd przed rozpadem federacji w 1991 r.

Odkąd Drnovszek objął przywództwo LDS, partia ta zyskiwała na popularności: w 1992 r. zdobyła 14 proc. głosów, aby w wyborach 2000 r. uzyskać 36 proc.

W 1992 roku Drnovszek po raz pierwszy został premierem. Następnie urząd premiera sprawował od listopada 2000, aż do grudnia 2002, kiedy to wygrał wybory prezydenckie.

Referendum w sprawie wejścia Słowenii do UE odbyło się 23 marca 2003 roku razem z referendum ws. przystąpienia do NATO. Słoweńcy opowiedzieli się zdecydowanie za członkostwem w Unii Europejskiej i NATO. Przy 60,29 proc. frekwencji, 89,6 proc. głosujących opowiedziało się za UE, a 66 proc. za NATO. Przeciwko wejściu do Unii Europejskiej wypowiedziało się 10,39 proc. głosujących, przeciwnych przynależności do Sojuszu było 33,98 proc.

Słowenia jest członkiem m.in. ONZ, IMF/MFW/, WTO, WHO, ISE, CEFTA.

29 marca br. Słowenia, wspólnie z Litwą, Łotwą, Estonią, Bułgarią, Rumunią i Słowacją, została formalnie przyjęta do NATO.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)