Państwa kandydujące do UE - Bułgaria
Bułgaria jest republiką ze stolicą w Sofii. Obszar 110 912 km kw.
zamieszkuje 7 917 600 osób (2003 r.). Językiem urzędowym jest
bułgarski. Pod względem administracyjnym kraj podzielony jest na
28 okręgów.
Obowiązującą walutą jest 1 lew (= 100 stotinek).
Święto narodowe przypada 3 marca - w Dzień wyzwolenia Bułgarii spod niewoli tureckiej (1878).
Obowiązująca konstytucja weszła w życie w 1991 roku.
Władza ustawodawcza należy do 1-izbowego parlamentu - Zgromadzenia Narodowego, liczącego 240 posłów wybieranych w wyborach powszechnych na cztery lata.
Władzę wykonawczą sprawuje rząd z premierem na czele, powoływany przez parlament. Premierem jest Symeon Sakskoburggotski.
Sakskoburggotski, ur. w 1937 roku, na scenie politycznej pojawił się niespodziewanie jako lider Ruchu Narodowego "Symeon II", założonego na początku kwietnia 2001. W trakcie kampanii wyborczej obiecywał przede wszystkim wzrost poziomu życia, walkę z korupcją, obniżenie podatków i nową moralność w polityce. Sam nie kandydował do parlamentu.
Lakoniczny, zawsze czekający na odpowiedni moment z ujawnieniem swych zamiarów, Symeon - krewny brytyjskiej królowej Elżbiety i belgijskiego króla Alberta - otacza mgłą tajemnicy metody, jakimi zamierza zrealizować te zadania. Jest synem cara Borysa III, pochodzącego z niemieckiego rodu Sachsen-Koburg-Gotha, i włoskiej księżniczki Joanny, córki króla Wiktora Emanuela III.
Narodziny następcy tronu rodzice uczcili ogłaszając amnestię i podnosząc wszystkim uczniom oceny o jeden stopień. Do tej pory w Bułgarii używa się powiedzenia "żyć jak mały Symeon", czyli "jak w puchu".
"Mały Symeon" objął tron w wieku 6 lat, po śmierci ojca, w 1943 roku. Po wygnaniu z kraju w 1946 zamieszkał w Hiszpanii.
Po 45 latach powrócił do kraju. W 1998 r. rodzinie carskiej zwrócono skonfiskowane przez komunistów dobra. Symeon zainstalował się wówczas w pałacu Wrana koło Sofii.
Głową państwa w Bułgarii jest prezydent wybierany w wyborach powszechnych na kadencję 5-letnią. Od stycznia 2002 roku funkcję tę pełni Georgi Pyrwanow.
Pyrwanow (ur. w 1957 r.) jest z wykształcenia historykiem. Zanim w 1990 roku zajął się polityką, pracował w Instytucie Historii Bułgarskiej Partii Komunistycznej, gdzie obronił dysertację na temat działalności założyciela partii socjalistycznej Dymitra Błagojewa.
Od 1981 roku był członkiem partii komunistycznej. Przez trzy kadencje zasiadał w parlamencie. W grudniu 1996 roku został przywódcą socjalistów.
Najbardziej dramatycznym momentem w jego biografii był dzień 4 lutego 1997 roku, gdy jako lider lewicy podczas masowych protestów w kraju odrzucił propozycję utworzenia rządu, co utorowało drogę do przedterminowych wyborów, wygranych przez centroprawicę. W obozie lewicy pojawiły się nawet zarzuty, że zdradził partię. Pyrwanow utrzymywał natomiast, że była to jedyna droga do uniknięcia wojny domowej.
Trudnym momentem dla Pyrwanowa była zmiana stanowiska w kwestii przystąpienia Bułgarii do NATO i przekonanie do tego części elektoratu, zwłaszcza tego starzejącego się, najtwardszego.
Jest człowiekiem skromnym, mieszka w małym mieszkaniu w dzielnicy oddalonej od centrum Sofii. Jego dwaj synowie nie kształcą się w elitarnych szkołach, a jego żona - także historyk - pokazała się publicznie dopiero po pierwszej turze wyborów.
Bułgaria jest członkiem m. in.: ONZ, IMF(MFW), WHO, ISE, CEFTA, WTO.
29 marca br. Bułgaria, wspólnie z Litwą, Łotwą, Estonią, Bułgarią, Rumunią, Słowenią i Słowacją, została formalnie przyjęta do NATO.