Państwa członkowskie Unii Europejskiej - Holandia
W prezentacji państw członkowskich Unii Europejskiej dziś kolej na Holandię, która w 1957 roku była jednym z państw założycielskich Wspólnoty Europejskiej.
Holandia jest monarchią konstytucyjną ze stolicą w Amsterdamie. Siedzibą holenderskich władz jest jednak Haga. Obszar 41 526 km kw. zamieszkuje 16 150 511 osób. Dominuje wyznanie protestanckie i rzymskokatolickie. Językiem urzędowym jest holenderski.
Od 1 stycznia 2002 roku obowiązującą walutą jest euro.
Święto narodowe Holandii wypada 30 kwietnia - w dniu oficjalnych obchodów urodzin królowej Holandii Beatrix (31.01.1938 r.).
Obowiązuje konstytucja uchwalona w 1983 roku.
Władza ustawodawcza należy do monarchy i dwuizbowego parlamentu (Stany Generalne). Izba Wyższa (Izba Pierwsza) wybierana na czteroletnią kadencję liczy 75 członków wybieranych w prowincjach. 150-osobowa Izba Niższa (Izba Druga) wybierana jest w głosowaniu powszechnym na czteroletnią kadencję.
Władzę wykonawczą sprawuje rząd mianowany przez monarchę i odpowiedzialny przed Stanami Generalnymi. Organem doradczym monarchy jest Rada Stanu, której członków mianuje monarcha. Od lipca 2002 roku szefem rządu jest przywódca holenderskich chadeków Jan Peter Balkenende.
Urodzony w 1957 roku Balkenende studiował prawo i historię w Amsterdamie. Jest profesorem nauki społecznej Kościoła. Kiedy we wrześniu 2001 partia wybrała go na przewodniczącego po trzecim kryzysie przywództwa w ciągu ostatnich siedmiu lat, był postacią nieznaną szerszej publiczności. Już po kilku miesiącach dał się poznać jako polityk wyważony i dysponujący rozległą wiedzą w wielu dziedzinach. Zaskarbił sobie sympatię Holendrów umiejętnym dobieraniem argumentów, znajomością technik prowadzenia dyskusji oraz zbijania z tropu adwersarza.
Głową państwa w Holandii jest królowa - Beatrix Wilhelmina Armgard. Urodziła się w 1938 roku w pałacu Soestdijk w Baarm jako najstarsza córka holenderskiej królowej Juliany i Bernarda, księcia Lippe-Biesterfeld. Ukończyła Uniwersytet w Lejdzie, gdzie w 1961 roku uzyskała stopień doktora nauk prawnych. Pięć lat później poślubiła zachodnioniemieckiego dyplomatę Klausa von Amsbergowa. Po abdykacji matki, królowej Juliany, 30 kwietnia 1980 roku została królową Holandii.