PolskaPaństwa członkowskie Unii Europejskiej - Holandia

Państwa członkowskie Unii Europejskiej - Holandia

W prezentacji państw członkowskich Unii Europejskiej dziś kolej na Holandię, która w 1957 roku była jednym z państw założycielskich Wspólnoty Europejskiej.

Holandia jest monarchią konstytucyjną ze stolicą w Amsterdamie. Siedzibą holenderskich władz jest jednak Haga. Obszar 41 526 km kw. zamieszkuje 16 150 511 osób. Dominuje wyznanie protestanckie i rzymskokatolickie. Językiem urzędowym jest holenderski.

Od 1 stycznia 2002 roku obowiązującą walutą jest euro.

Święto narodowe Holandii wypada 30 kwietnia - w dniu oficjalnych obchodów urodzin królowej Holandii Beatrix (31.01.1938 r.).

Obowiązuje konstytucja uchwalona w 1983 roku.

Władza ustawodawcza należy do monarchy i dwuizbowego parlamentu (Stany Generalne). Izba Wyższa (Izba Pierwsza) wybierana na czteroletnią kadencję liczy 75 członków wybieranych w prowincjach. 150-osobowa Izba Niższa (Izba Druga) wybierana jest w głosowaniu powszechnym na czteroletnią kadencję.

Władzę wykonawczą sprawuje rząd mianowany przez monarchę i odpowiedzialny przed Stanami Generalnymi. Organem doradczym monarchy jest Rada Stanu, której członków mianuje monarcha. Od lipca 2002 roku szefem rządu jest przywódca holenderskich chadeków Jan Peter Balkenende.

Urodzony w 1957 roku Balkenende studiował prawo i historię w Amsterdamie. Jest profesorem nauki społecznej Kościoła. Kiedy we wrześniu 2001 partia wybrała go na przewodniczącego po trzecim kryzysie przywództwa w ciągu ostatnich siedmiu lat, był postacią nieznaną szerszej publiczności. Już po kilku miesiącach dał się poznać jako polityk wyważony i dysponujący rozległą wiedzą w wielu dziedzinach. Zaskarbił sobie sympatię Holendrów umiejętnym dobieraniem argumentów, znajomością technik prowadzenia dyskusji oraz zbijania z tropu adwersarza.

Głową państwa w Holandii jest królowa - Beatrix Wilhelmina Armgard. Urodziła się w 1938 roku w pałacu Soestdijk w Baarm jako najstarsza córka holenderskiej królowej Juliany i Bernarda, księcia Lippe-Biesterfeld. Ukończyła Uniwersytet w Lejdzie, gdzie w 1961 roku uzyskała stopień doktora nauk prawnych. Pięć lat później poślubiła zachodnioniemieckiego dyplomatę Klausa von Amsbergowa. Po abdykacji matki, królowej Juliany, 30 kwietnia 1980 roku została królową Holandii.

Holandia należy m. in. do takich organizacji międzynarodowych jak: ONZ, Benelux, NATO, UE, WTO, MFW, OECD, WHO.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)