Pamiętasz jeszcze Koziołka Matołka? Pacanów zaprasza na powrót do przeszłości
To była jedna z najbardziej popularnych bajek w latach PRL-u. Znali ją wszyscy - i dzieci, i dorośli. Od 2010 roku w Pacanowie istnieje Europejskie Centrum Bajki. Warto je odwiedzić.
Pacanów - malutkie miasteczko położone ok. 60 km na północ od Tarnowa, zamieszkane przez około tysiąc ludzi, z potężną historią (pierwszy raz prawa miejskie otrzymało ponad 750 lat temu, a ostatni raz w... 2019 roku!) i historią Koziołka Matołka wpisaną w to miejsce przez Kornela Makuszyńskiego.
Wpisaną i umocnioną w 2010 roku poprzez otwarcie Europejskiego Centrum Bajki. Miejsce, do którego rocznie przyjeżdża ok. 180 tysięcy turystów nie tylko z Polski, ale i całego świata, mieści się przy ulicy - a jakżeby inaczej - Kornela Makuszyńskiego 1. Makuszyński to poeta znany z wielu powieści: m.in. "O dwóch takich, co ukradli księżyc", "Awantura o Basię" czy "Szatan z siódmej klasy". A 90 lat temu, wspólnie z Marianem Walentynowiczem, napisał "120 Przygód Koziołka Matołka".
Szwedzka inspiracja
- Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie narodziło się z głębokiego przekonania o sile i ważności bajek, jako formy edukacji i rozwoju dzieci. To miejsce, które nie tylko zapewnia wspaniałą zabawę, ale również inspiruje, uczy i buduje więzi rodzinne - powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską Katarzyna Wójcik, specjalistka ds. marketingu ECB.
Bardzo ważną częścią tego wyjątkowego miejsca w Polsce jest Park Edukacyjny "Akademia Bajki w Pacanowie", który został dofinansowany z Unii Europejskiej kwotą prawie 15 mln złotych. Całość projektu kosztowała ok. 21 mln zł, więc środki z UE stanowiły ponad 70 proc. inwestycji.
- Inspiracją do powstania Parku Edukacyjnego "Akademia Bajki" był m.in. Park Astrid Lindgren w Vimmerby. Jesteśmy miejscem, w którym dzieci i dorośli mogą wejść w świat wyobraźni i magii bajek. Inspirując się szwedzkim przykładem, nasz park stworzony został z myślą o edukacji poprzez zabawę i interakcję z ulubionymi postaciami z literatury dziecięcej - dodała Wójcik.
Dwa hektary zabawy
Co turyści znajdą w Pacanowie? Oddajmy głos Katarzynie Wójcik.
- W dwuhektarowym parku, który został podzielony na dwie strefy, każdy znajdzie coś dla siebie. Jedna z nich jest ogólnodostępna, gdzie zlokalizowany jest skatepark dla młodzieży, fontanna, zielony skwer z siedziskami oraz Bistro u Koziołka. Aby wejść na drugą strefę, trzeba kupić bilet. Ta część parku została podzielona tematycznie na cztery edukacyjne ogrody, które porządkują świat literatury dziecięcej pod kątem gatunków literackich. I choć na myśl o gatunkach literackich przypominają się lata szkolne, to park jest idealnie dopasowany także dla tych najmłodszych zwiedzających.
Turyści w Pacanowie znajdą nie tylko Koziołka Matołka, ale również inne postaci z kultowych polskich bajek. W "Ogrodzie Komiksu" czekają na każdego z nas: Tytus, Romek i A'Tomek (oraz ich fantastyczny pojazd Wannolot), w "Ogrodzie Powieści" spotkamy się z bohaterami powieści "Porwanie Baltazara Gąbki" czy "Akademii Pana Kleksa".
Można własnoręcznie wydoić kozę!
Jest również sporo przestrzeni do zabawy. Dwupoziomowy plac zabaw (aby zmienić poziom, trzeba przejść ściankę wspinaczkową), park linowy z jednopoziomową trasą, czy Zwierzyniec, gdzie można zapoznać się ze zwierzętami: alpakami, kucami czy kozami. - Goście mają tutaj niepowtarzalną okazję, by własnoręcznie wydoić bajkowe kozy! - poinformowała Wójcik.
Park Edukacyjny to nie tylko miejsce zabawy i nauki dla setek tysięcy turystów rocznie, ale to także rozwój dla malutkiego Pacanowa. Zgodnie z założeniem projektu budowa tego kompleksu miała doprowadzić do 19 nowych miejsc pracy, w tym aż 14 dla kobiet. Czy tak się rzeczywiście stało?
- Dokładnie tak - odpowiedziała Wójcik. - Wszystko przebiegło zgodnie z planem, mamy 19 nowych pracowników. Zajmują się marketingiem, obsługą klienta, są animatorami kultury, a także dbają o zieleń.