Trwa ładowanie...
d3nw5t0
d3nw5t0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pamiątki po byłym więźniu trafiły do zbiorów Muzeum Auschwitz

Więźniarski pasiak Abrahama C. Frydmana z niemieckiego obozu Dachau ofiarowali Muzeum Auschwitz jego bliscy mieszkający w Stanach Zjednoczonych - żona Erika oraz dzieci Riva, Benjamin i Jeffrey - poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego placówki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3nw5t0

Riva Frydman ofiarowując dar podkreśliła, że jej tata rzadko opowiadał o przeszłości. - Chciał nas chronić przed ciemną przeszłością. Jednak za każdym razem, kiedy przyjeżdżaliśmy z nim do Polski, odwiedzaliśmy także Miejsce Pamięci Auschwitz. Czuł, że dla nas będzie to przypomnienie o ludzkim złu, ale też o tym, że nigdy nie możemy zapomnieć - powiedziała.

Zdaniem kurator w dziale zbiorów Muzeum Agnieszki Sieradzkiej dar amerykańskiej rodziny jest niezwykle cenny, gdyż pasiak jest kompletny; składa się z bluzy i spodni. Ma także niewielki rozmiar. Frydman miał w momencie deportacji zaledwie 14 lat. Takich eksponatów Muzeum nie posiada wiele w swych zbiorach.

Paweł Sawicki dodał, że obozowy pasiak Frydmana nie jest jedynym eksponatem, jaki trafił do Muzeum w ostatnim czasie. Zbiory poszerzyły się również o bluzę więźniarską i naszywki należące do Jadwigi Browicz, a także o prace artystyczne, w tym obraz więźnia Sonderkommando Davida Olere, rysunek Benjamina Gruenfelda więzionego w Monowicach, na którym przedstawił egzekucję trzech więźniów, a także prace Waltera Spitzera, byłego więźnia m.in. Blechhammer, podobozu Auschwitz.

d3nw5t0

Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński podkreślił wagę gromadzenia pamiątek. - Wiele przedmiotów i dokumentów związanych z Auschwitz jest rozproszonych po całym świecie. Idea ich zebrania i deponowania w Miejscu Pamięci służy uzupełnieniu naszej wiedzy - zwłaszcza o losie konkretnych ludzi, oraz całkowitemu zabezpieczeniu tych obiektów, jako wymownych świadectw dla przyszłych pokoleń - uważa.

Abraham C. Frydman urodził się w 1929 r. w Łodzi. Podczas wojny przebywał w gettach m.in. w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim i Warszawie. Wiosną 1943 r., podczas powstania w getcie warszawskim został deportowany do obozu na Majdanku, skąd trafił do podobozów, m.in. w Budzyniu i w Radomiu, a następnie do Auschwitz. Po selekcji na rampie wraz z bratem Lolkiem trafili do Vaihingen, podobozu Natzweiler.

Pod koniec wojny Frydman został wyprowadzony z innymi więźniami w Marszu Śmierci w kierunku KL Dachau. 5 kwietnia 1945 r. wyzwolili go Amerykanie. Po wojnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończył studia prawnicze. Zmarł w 2010 r. Spośród 42 członków najbliższej rodziny wojnę przeżył jeszcze tylko brat Lolek.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,5 mln osób. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

d3nw5t0

Podziel się opinią

Share

d3nw5t0

d3nw5t0
Więcej tematów