PolskaPalisz? Zgłoś się po odszkodowanie

Palisz? Zgłoś się po odszkodowanie

Stowarzyszenie Promocji Zdrowia z Krakowa przygotowuje zbioro-wy pozew przeciwko koncernom tytoniowym. Włączyć się mogą również palacze z Opolszczyzny.

15.11.2004 | aktual.: 15.11.2004 08:31

Dotyczyć on ma zakładów przemysłu tytoniowego w Polsce jak i zagranicznych dostawców papierosów oraz cygar na nasz rynek. - Pozew będzie zbiorowy, ale naszym zamiarem jest uzyskanie indy-widualnych odszkodowań dla palaczy za narażanie ich na utratę zdrowia – wyjaśnia lek. med. Bohdan Szpak, prezes Zarządu Pol-skiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia i Edukacji Zdrowotnej w Środowisku Pracy z Krakowa.

Inicjatorom akcji nie chodzi jedynie o wyszukiwanie osób, które zachorowały z powodu nałogu, tylko o ludzi, którzy są uzależnieni od palenia. Bohdan Szpak twierdzi, że firmy produkujące papierosy i cygara dodają bowiem do tytoniu substancje chemiczne, które powo-dują uzależnienie. - Skrzętnie to ukrywają i pomijają w informacjach o szkodliwości palenia. W efekcie ludzie zostają podstępnie złapani w szpony nałogu – dodaje doktor Szpak.

Stowarzyszenie ustaliło trzy grupy odszkodowań, jakie indywidualnie mogliby uzyskać palacze. Byłyby one w wysokości: 40, 60 i 80 tys. złotych – wypłacane jednorazowo. - Kwota zależałaby od stażu palenia i od następstw, jakie ono wywołało. Skutki ocenią sami palacze – informuje prezes Szpak. – Weźmiemy między innymi pod uwagę czy stan uzależnienia utrudniał, utrudnia lub uniemożliwia odzwyczajenie się od nałogu. Pozew już przygotowują adwokaci. Stowarzyszenie oczekuje zaś teraz na odzew palaczy. Aby uczestniczyć w tym pozwie, trzeba wysłać wniosek do stowarzyszenia (adres podajemy w ramce), które odeśle ankietę zgłoszeniową oraz druk pełnomocnictwa.

Krakowskie stowarzyszenie działa ponad 2,5 roku. Do obrony pa-laczy postanowiło przystąpić zachęcone procesami wytaczanymi koncernom tytoniowym w Stanach Zjednoczonych. Sam rząd USA zło-żył pozew przeciwko 10 koncernom o odszkodowanie w wysokości 280 miliardów zł.

Czy w Polsce to się powiedzie?

- Trzeba zacząć działać – odpowiada prezes Szpak. – Pamiętam, że w kraju był bodaj jeden taki przypadek, kiedy w Krakowie syn w imieniu matki zmarłej na raka płuc wytoczył proces koncernowi. Wtedy przegrał, ale trzeba próbować.

Małgorzata Fedorowicz

Gdzie napisać Polskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia i Edukacji Zdrowotnej w Środowisku Pracy. Sekcja Prawna. 31-531 Kraków, ul. Śniadec-kich 12 B (bud. AWF). Telefon: (012) 430 07 47

Przecież ostrzegamy

Bartosz Cholawo z działu kontaktów z prasą w koncernie tyto-niowym British-American Tobacco Poland: - Sprzedajemy legalne produkty. Na opakowaniach umieszczamy ostrzeżenia m.in. o silnym uzależnieniu oraz inne, zgodnie z treścią ustawy o ochronie zdrowia. Jeśli chodzi o przygotowywany pozew, nie znamy szczegółów sprawy, więc trudno mi je komento-wać.

Proces? To byłoby śmieszne

Dr n. med. Kazimierz Drosik, konsultant wojewódzki ds. onkolo-gii ogólnej. Pali papierosy od 30 lat: - Nikt papierosów nie wciskał nikomu za darmo. Gdyby jakiś koncern to robił, to co innego. Procesy w Stanach Zjednoczonych dotyczą starszych osób, które zaczęły palić w latach 40-50. Po-lacy tak długo nie żyją. Większość zaczęła palić w latach 60 i jeszcze później. Nie było wtedy co prawda ostrzeżeń na pudełkach papierosów, ale informacje o szkodliwości palenia się pojawiały. Gdybym występował z pozwem, to byłoby śmieszne, że nie wiedzia-łem, co robiłem i nie wiem, co robię nadal. Palę, bo niestety lubię. Absolutnie nie popieram tego u pacjentów i pogoniłbym swoje dzieci, gdyby zaczęły palić.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)