PolskaPalikot - nowa twarz PO

Palikot - nowa twarz PO

Biznesmen Janusz Palikot, główny akcjonariusz
Polmosu Lublin, ogłosił w Lublinie, że wstępuje do
Platformy Obywatelskiej i zamierza startować w wyborach do Sejmu z
Lubelszczyzny. Zapowiedział, że zawiesza swoją działalność
gospodarczą - zachowa własność swojego majątku, ale rezygnuje z
funkcji pełnionych w spółkach i nie będzie negocjował żadnych
kontraktów.

Na konferencji prasowej Palikot powiedział, że zamierza zajmować się polityką co najmniej 8 lat. Wybrał Platformę Obywatelską, gdyż, jego zdaniem, jest to partia ludzi nowoczesnych, bez kompleksów i ma ona dobry program unowocześnienia państwa. Chce zbudować silne struktury partyjne na Lubelszczyźnie, skąd pochodzi, i doprowadzić do zwycięstwa Platformy w przyszłych wyborach samorządowych.

Idę do polityki, aby służyć innym ludziom. Jestem w takiej sytuacji, że mogę sobie na to pozwolić - podkreślił. Dodał, że zachowuje własność posiadanych akcji i udziałów w spółkach, ale "rezygnuje z pomnażania" swojego majątku.

Palikot oświadczył, że rezygnuje nie tylko z funkcji w zarządach spółek, ale także w organizacjach społecznych, których pełnienie byłoby w konflikcie z działalnością polityczną, na przykład w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, gdzie był wiceszefem. Zrezygnowałem z kilkunastu takich funkcji - powiedział.

Kierujący Platformą na Lubelszczyźnie poseł Stanisław Żmijan nie wykluczył, że Palikot zajmie pierwsze miejsce na liście kandydatów PO do Sejmu w okręgu lubelskim. Lubelski zarząd tej partii ma zająć się ustaleniem listy kandydatów do Sejmu w piątek. Żmijan powiedział, że z zadowoleniem przyjmuje wstąpienie Palikota do lubelskiej Platformy i będzie popierał jego kandydaturę.

Palikot ma 41 lat, pochodzi z Biłgoraja na Lubelszczyźnie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Warszawskim. W 1990 r. w rodzinnym Biłgoraju założył swoje pierwsze duże przedsiębiorstwo - wytwórnię win musujących Ambra, której akcje później sprzedał. Obecnie ma kontrolny pakiet akcji Polmosu Lublin; jest współwłaścicielem wydawnictwa Ozon; posiada sieć księgarni i liczne nieruchomości.

Na początku maja media ujawniły, że lubelskie władze PO umieściły na pierwszym miejscu okręgowej listy kandydatów do Sejmu Pawła Gilowskiego, syna byłej wiceprzewodniczącej Platformy Zyty Gilowskiej. Wkrótce potem media podały, że Gilowska zatrudniała w swoim biurze poselskim synową, a synowi płaciła za ekspertyzy z pieniędzy przeznaczonych na utrzymanie biura poselskiego. Gdy zarząd PO skierował jej sprawę do sądu koleżeńskiego, Gilowska wystąpiła z partii. Przewodniczący PO Donald Tusk oświadczył, że syn byłej wiceszefowej Platformy nie będzie kandydował z list tej partii.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)