Trwa ładowanie...
dxu3z34
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Palestyńczyk zastrzelony przez izraelskie służby bezpieczeństwa

Izraelskie służby bezpieczeństwa, podczas nocnych zamieszek we wschodniej części Jerozolimy, zastrzeliły Palestyńczyka - poinformowała rzeczniczka policji. Do starć doszło na terenie obozu dla uchodźców; zabity był członkiem Hamasu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Izraelska armia
Izraelska armia (AFP, Fot: JACK GUEZ)
dxu3z34

Izraelska policja tłumaczyła, że funkcjonariusze zostali zaatakowani kamieniami i koktajlami mołotowa. Jeden z napastników miał też strzelać w kierunku służb bezpieczeństwa - dodała przedstawicielka policji, podkreślając, że funkcjonariusze odpowiedzieli na ten atak ogniem.

Służby medyczne potwierdziły, że w wyniku strzelaniny zginął 25-letni Palestyńczyk. W oficjalnym oświadczeniu palestyńska organizacja Hamas przyznała, że zabity był jej członkiem.

O zaprzestanie aktów przemocy zaapelowały władze Izraela i palestyńskie.

dxu3z34

"To trzecia intifada"

To kolejny dzień, w którym dochodzi do eskalacji przemocy w regionie. Dzień wcześniej pięciu młodych Palestyńczyków zginęło, a około 20 zostało rannych w starciach z siłami bezpieczeństwa podczas zamieszek w Strefie Gazy. To trzecia intifada, czyli palestyńskie powstanie - oceniał przywódca radykalnego ugrupowania Hamas.

Jak podawała izraelska armia, ok. 200 Palestyńczyków podeszło w piątek na ok. 100 metrów do granicy Strefy Gazy z Izraelem; rzucali kamieniami i toczyli płonące opony w kierunku znajdujących się po drugiej stronie izraelskich żołnierzy. Wojsko otworzyło ogień, by rozpędzić tłum Palestyńczyków; zginęło 5 osób.

Wzdłuż granicy ze Strefą Gazy władze Izraela utworzyły strefę buforową - pas o szerokości 300 metrów. Hamas i inne palestyńskie grupy bojowe mają swoje punkty obserwacyjne tuż przy granicy tej strefy.

W ciągu ostatnich tygodni rośnie napięcie między Palestyńczykami a Izraelem; w wyniku licznych incydentów zginęło kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Niepokoje rozpoczęły się przed trzema tygodniami w pobliżu Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie, a następnie przeniosły się do arabskich dzielnic tego miasta i na Zachodni Brzeg.

dxu3z34

Podziel się opinią

Share

dxu3z34

dxu3z34
Więcej tematów