Trwa ładowanie...
d3myra5
02-03-2009 18:00

Palestyńczycy otrzymają pomoc - 4,5 mld dolarów

Wspólnota międzynarodowa zdecydowała przekazać 4,481 miliarda dolarów na odbudowę Strefy Gazy ze zniszczeń po styczniowej ofensywie Izraela i pomoc dla palestyńskiej gospodarki - poinformował szef egipskiej dyplomacji Ahmed Ali Abul Gheit.

d3myra5
d3myra5

- Wspólnota międzynarodowa zdecydowała przekazać 4,481 miliarda dolarów na odbudowę Strefy Gazy ze zniszczeń po styczniowej ofensywie Izraela i pomoc dla palestyńskiej gospodarki - poinformował szef egipskiej dyplomacji Ahmed Ali Abul Gheit.

Pomoc przyznano na najbliższe dwa lata.

O przekazaniu pakietu pomocowego zdecydowano na międzynarodowej konferencji w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk, w której uczestniczyło 75 donatorów z całego świata.

Fundusze te - jak podkreślili darczyńcy - powinny zostać rozdzielone za sprawą istniejących już mechanizmów, przez władze Autonomii Palestyńskiej, uznawanej przez wspólnotę międzynarodową, a nie - jak zastrzeżono - przez radykalny Hamas, kontrolujący Strefę Gazy od siłowego jej przejęcia w czerwcu 2007 roku.

d3myra5

Władze palestyńskie umiarkowanego prezydenta Mahmuda Abbasa prosiły o przekazanie 2,8 mld dolarów pomocy za pośrednictwem jego rządu i przyjęcie planu odbudowy zaproponowanego przez palestyńskiego premiera Salama Fajeda.

W konferencji w Szarm el-Szejk nie uczestniczyli ani przedstawiciele Hamasu, ani Izraela.

Konferencję w Egipcie zorganizowano sześć tygodni po zakończeniu krwawej inwazji sił izraelskich na hamasowskie cele w Strefie Gazy (od 27 grudnia do 18 stycznia).

Według palestyńskich ekspertów 1,33 mld dolarów ma być przeznaczone na odbudowę Strefy i na projekty związane z rozwojem gospodarczym, a 1,5 mld dolarów na pokrycie deficytu budżetowego na rok 2009.

d3myra5

Stany Zjednoczone przekazały 900 mln dolarów, z tego 300 mln dolarów na odbudowę Gazy przez ONZ i organizacje pozarządowe, a 600 mln dolarów na reformy gospodarcze, w tym m.in. na bezpieczeństwo i rozwijanie sektora prywatnego przez Autonomię Palestyńską.

Komisja Europejska zdecydowała się uruchomić dla Palestyńczyków w 2009 roku 554,1 mln dolarów, podczas gdy same Włochy zapowiedziały wkład w wysokości 100 mln dolarów na cztery lata.

Francja natychmiast uruchomi 25 mln euro pomocy budżetowej (31,6 mln dolarów), Wielka Brytania zapowiedziała przyznanie dodatkowych 45 mln dolarów.

d3myra5

Państwa Zatoki Perskiej mają przekazać Palestyńczykom 1,65 mld dolarów na pięć lat, w tym 1 mld dolarów ma dać Arabia Saudyjska.

Kraje-donatorzy - uczestnicy konferencji w Paryżu w 2007 roku, którzy ponownie spotkali się w styczniu - potwierdziły przekazanie dla Palestyńczyków 7,4 mld dolarów pomocy w ciągu trzech lat (2008- 2010), z czego 3 mld już zostały wydane w 2008 roku. Strona palestyńska narzeka, że tylko część tych pieniędzy wypłacono w terminie.

Pomoc przekażą jeszcze Maroko i Korea Południowa (po 15 mln dolarów), Australia (12,9 mln dolarów) i Irlandia (2,6 mln dolarów).

Rosja obiecała władzom palestyńskim pomoc materialną w postaci leków i żywności oraz ponad 50 pojazdów transportowych i śmigłowce cywilne.

Nie jest jasne, czy Izrael otworzy przejścia graniczne ze Strefą Gazy na duże dostawy cementu i stali na odbudowę ze zniszczeń po inwazji. Strona izraelska podejrzewa, że materiały mogą być wykorzystywane przez palestyńskich bojowników.

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj