Palcem po Mapach Małopolski. Najlepsze źródło informacji o regionie

Mapy Małopolski to portal, który w unikalny sposób zgromadzi praktyczne dane o regionie na czytelnych, interaktywnych i najbardziej aktualnych mapach. Przydatny będzie zarówno specjalistom i urzędnikom, jak i biznesowi i turystom. System będzie dostępny także na smartfonach, co sprawi, że nowe narzędzie będzie szczególnie przydatne w terenie. Część z tych funkcjonalności już została udostępniona użytkownikom.

Palcem po Mapach Małopolski. Najlepsze źródło informacji o regionie
Źródło zdjęć: © materiały partnera

Kilkoma kliknięciami będzie można zweryfikować położenie i powierzchnie działek, sprawdzić natężenie hałasu, zaplanować wycieczkę rowerową lub trasę Małopolskim Szklakiem Winnym lub Cysterskim. Dostępne będą też dane o źródłach promieniowania, mapy geodezyjne, obwody łowieckie czy tereny rekreacyjne. Lista map jest imponująca, możliwości ogromne, a wszystko pod jednym adresem https://miip.geomalopolska.pl .

To portal, obecnie kryjący się pod nazwą Małopolska Infrastruktura Informacji Przestrzennej, który ma być jednym z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych portali mapowych w kraju. Ma być narzędziem przydatne dla instytucji, służb publicznych, uczelni, biznesu i bezpośrednio dla samych obywateli. Prace nad nowym portalem potrwają jeszcze dwa lata, ale mieszkańcy już teraz mogą korzystać z danych gromadzonych od 7 lat.

Portal będzie miał też nową, wybraną w drodze głosowania na Facebooku, nazwę – Mapy Małopolski.

Dane zawsze aktualne

Istotną wartością portalu jest aktualność dostępnych tam informacji. Tych często brakuje serwisom z automatycznie generowanymi mapami lub treściami nanoszonymi przez użytkowników. W wielu przypadkach są one nieaktualne lub niepełne. Mapy MIIP sięgają do źródła.

– Informacja przestrzenna stanowi odzwierciedlenie rzeczywistości tylko wtedy, gdy można ją pozyskać z potwierdzonego źródła, a najlepiej bezpośrednio od organu, który ją tworzy, jak na przykład z Urzędu Gminy. I właśnie w ten sposób gromadzimy dane do portalu, co jest gwarantem ich wiarygodności – mówi Witold Kozłowski, Marszałek Małopolski.

Dlatego w ramach projektu nawiązano współpracę z ok. 170 gminami i 22 powiatami z terenu Małopolski.

– Teraz sprawdzając rejestr zabytków, przebieg sieci ciepłowniczej czy wreszcie rejestr aptek, będziemy mieli do czynienia z danymi, nad którymi faktycznie czuwa konkretny urzędnik lub wydział – dodaje Łukasz Smółka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Co istotne – w gotowym portalu nie tylko instytucje będą mogły gromadzić i udostępniać swoje dane. Będzie to mógł zrobić każdy, kto założy bezpłatne konto i stworzy własną mapę. Portal umożliwi przesłanie takiej mapy innym użytkownikom, osadzenie jej na własnej stronie internetowej lub – gromadzenie tych danych na własny użytek, w ramach np. pracy czy hobby, choćby w czasie planowania wycieczek.

Obraz
© materiał klienta

Mapy zawsze pod ręką

Portal MIIP (czyli przyszłe Mapy Małopolski) działa na przeglądarkach internetowych, ale ma też formę aplikacji mobilej - MIIP Mobile. Mapy, w których można uruchomić geolokalizację, są już teraz bezpłatne i dostępne zarówno w AppStore, jak i Google Play. Ich funkcjonalność będzie teraz systematycznie rozwijana.

Bo to właśnie w aplikacji dzieje się prawdziwa magia.

Warstwy w mapie (czyli wyświetlane elementy, np. punkty turystyczne) można dowolnie zmieniać, podobnie jak to, czy posługujemy się mapą graficzną, czy otofortomapą (satelitarną). Mapy posegregowane są w trzech grupach – dane topograficzne, turystyka i oddzielnie Miasto Kraków.

Kiedy wybierzemy np. nakładkę Turystyka, przejrzymy wybrane szlaki rowerowe lub wybierzemy przygotowane przez autorów wycieczki. Inne warstwy tematyczne w tej nakładce to m.in. "Kraina wód", pokazująca źródła i rozlewnie, "Małopolska zimą" z zaznaczonymi stokami narciarskimi albo "Kapliczki Małopolski" dla miłośników architektury sakralnej.

Warstwa danych topograficznych to zaznaczone działki z ich numerami albo przystanki autobusowe, a nawet mapy z zaznaczonymi poziomicami, pozwalającymi na odczytanie wysokości.

Warstwa "Miasto Kraków" to m.in. uzbrojenie terenu, ewidencja gruntów i budynków czy dokładne informacje dotyczące komunikacji – w tym przystanki i trasy komunikacji miejskiej oraz parkingi.

Poszczególne warstwy można będzie ze sobą mieszać, wybierając sposób wyświetlania lub nawet zmieniając stopień przezroczystości danej warstwy. W ten sposób można połączyć np. mapę szlaków rowerowych i atrakcji turystycznych.

Na wyświetlaniu możliwości się jednak nie kończą – aplikacja umożliwi też wprowadzanie własnych danych. Można będzie na przykład wyznaczyć trasę i obliczyć jej długość lub zaznaczyć obszar, by poznać jego powierzchnię. Albo wstawić na mapie dowolny punkt i wybrać opcję pokazania miejsc w pobliżu, udostępnienia punktu lub zapisania go.

Punkty zaznaczone przez użytkownika będą przechowywane w aplikacji, żeby w każdej chwili można było do nich wrócić.

W przyszłości nieocenioną funkcjonalnością aplikacji będzie możliwość tworzenia zgłoszeń. Jeśli np. w trakcie wycieczki znajdziemy w lesie wywiezione nielegalnie śmieci, aplikacja poprosi nas o zrobienie zdjęcia danego miejsca, a potem sama przy pomocy GPS określi lokalizację i wyśle powiadomienie. W ten sposób można będzie zgłaszać np. zniszczenie przystanku autobusowego czy nawet dziurawe drogi. Nie będziemy musieli przy tym wiedzieć, kto zajmuje się takimi sprawami. Aplikacja sama wyśle zgłoszenie do właściwego adresata.

Obraz
© materiał klienta

Nieograniczone możliwości

Ograniczeniem w sposobie korzystania z portalu będzie właściwie tylko inwencja autorów, którzy tworzą mapy, oraz ich odbiorców. Umożliwi np. aktualizację posiadanych przez różne instytucje danych. Straż pożarna może np. dodać własną mapę hydrantów i przy pomocy systemu poprosić administratorów gminnych sieci wodociągowych o weryfikację ich położenia. Służby ratunkowe i porządkowe doceniły walory małopolskiego geoportalu, który w trakcie Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku pełnił rolę platformy informacyjnej dla straży pożarnej, policji i pogotowia ratunkowego.

Szczególnie interesującą częścią portalu będzie unowocześniony, unikalny moduł statystyczny. Pozwoli on na tworzenie zestawień danych, które można dowolnie edytować, wyświetlać czy drukować. Ta funkcjonalność może być wykorzystywana przy przygotowywaniu prac naukowych czy w ogóle do celów dydaktycznych i statystycznych.

Prace nad portalem potrwają do końca 2021 roku, w tym czasie będą dołączane kolejne funkcjonalności i dodawane kolejne dane. Władze województwa zachęcają jednak do korzystania z systemu już teraz.

Warto, bo zamieszczone tam informacje i zestawienia są bardzo praktyczne i unikalne – portal jest często jedynym miejscem, w którym zostały opublikowane i usystematyzowane w tak przystępny sposób.

Obraz

Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w ramach działań współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)