Trwa ładowanie...
d1bx3bn

Pałac Prezydencki otwarty dla zwiedzających w ramach "Majówki z Polską"

W ramach "Majówki z Polską" można było w niedzielę zwiedzić Pałac Prezydencki. Odświętnie udekorowany z okazji Święta Flagi i Konstytucji 3 Maja budynek zdecydowało się obejrzeć od wewnątrz wielu warszawiaków i turystów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Bronisław Komorowski
Prezydent Bronisław Komorowski (WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d1bx3bn

Skraj frontu budynku przesłonięto dwiema flagami państwowymi. Rzeźby lwów przed wejściem miały założone biało-czerwone szarfy z kokardami narodowymi.

Do godz. 14.00 z możliwości złożenia wizyty w Pałacu skorzystało 30 grup, każda po trzydzieści osób - w sumie 900 zwiedzających. W kolejce cierpliwie czekało jeszcze kilkaset - kolejka kończyła się przy skwerze Hoovera. Ostatnia grupa weszła o 16.00.

W Pałacu, który na co dzień jest siedzibą głowy państwa można było zobaczyć miejsca najważniejszych wydarzeń i uroczystości - Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą i Salę Niebieską oraz Sień Wielką.

d1bx3bn

W Sali Kolumnowej - największym i najbardziej znanym z telewizyjnych transmisji pomieszczeniu Pałacu odbywają się m.in. uroczystości powołania rządu, czy ministrów, prezydent nadaje tu tytuły naukowe, mianuje sędziów, nadaje stopnie generalskie, wręcza ordery i odznaczenia państwowe.

W 1989 r. stał tu Okrągły Stół, który zwiedzający mogli oglądać zaraz po wejściu do budynku - jest eksponowany w jednej z sal na parterze najbliżej Krakowskiego Przedmieścia. W Sali Kolumnowej podpisano akces Polski do NATO, i dokument przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Niedzielni goście Pałacu mogli obejrzeć Salę Chorągwianą z powieszonymi pod sufitem replikami polskich chorągwi z różnych okresów historycznych - od Grunwaldu po Solidarność. Tu eksponowane są też kopie Konstytucji 3 Maja i Konstytucja dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 roku.

Na ścianach Pałacu miłośnicy sztuki mogli znaleźć m.in. obrazy Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego i Jerzego Nowosielskiego - prace Nowosielskiego wiszą w osobnej sali.

d1bx3bn

Przed wejściem wszystkie osoby były legitymowane i poddawane kontroli bezpieczeństwa przez funkcjonariuszy BOR. Wstęp był bezpłatny.

Przed Pałacem można zobaczyć wystawę "Biało-Czerwona w błękitach" o wkładzie Polaków w historię światowego lotnictwa. Pokazuje ona również współczesne osiągnięcia naszej awiacji, spadochroniarzy, paralotniarzy oraz przypomina o udziale Polski w programach kosmicznych.

d1bx3bn

Podziel się opinią

Share
d1bx3bn
d1bx3bn
Więcej tematów