Trwa ładowanie...
d4irv2j
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pakistan: talibowie ogłosili, że szef IS nie jest "kalifem" muzułmanów

• "Abu Bakr al-Bagdadi nie jest kalifem wszystkich muzułmanów"
• Od przywódcy Państwa Islamskiego odcięli się pakistańscy talibowie
• Jak podali, "wybór Bagdadiego nie odbył się zgodnie z zasadami islamu"
• Talibowie oskarżyli też IS o barbarzyństwo
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kadr z nagrania ukazującego Abu Bakra al-Bagdadiego
Kadr z nagrania ukazującego Abu Bakra al-Bagdadiego (AFP, Fot: al-Furqan Media)
d4irv2j

W ubiegłym roku IS ogłosiło, że Bagdadi został kalifem państwa, które ma być zalążkiem globalnego kalifatu. Pretensje przywódcy IS do sprawowania władzy nad muzułmanami w różnych krajach muzułmańskich odrzucili wcześniej talibowie z Afganistanu.

"Bagdadi nie jest kalifem, ponieważ w islamie kalif to ktoś, kto sprawuje władzę nad całym światem muzułmańskim, podczas gdy Bagdadi takiej władzy nie ma. Rządzi tylko wybranym terytorium" - głosi oświadczenie pakistańskich talibów.

Jak komentuje Reuters, przywódcy tego ruchu, którzy chcą obalić rząd premiera Pakistanu Nawaza Sharifa i ustanowić szariat na terytorium kraju, obawiają się bojowników IS, którzy ich zdaniem mają inne cele i niewiele ich łączy z krajami Azji Południowej.

d4irv2j

W oświadczeniu pakistańscy talibowie, tak jak wcześniej odrębny, ale bliski im ruch talibów w Afganistanie, oskarżyli IS o "barbarzyńskie" okrucieństwo.

"Kalifat Bagdadiego nie jest muzułmański, dlatego że prawdziwy kalifat wymierza prawdziwą sprawiedliwość, podczas gdy ludzie Bagdadiego zabijają wielu niewinnych mudżahedinów i inne grupy" - głosi oświadczenie.

W piątek, podczas nieoczekiwanej wizyty w bazie sił amerykańskich w Dżalalabadzie w prowincji Nangarhar, minister obrony USA Ash Carter ostrzegł przed ekspansją Państwa Islamskiego w Afganistanie.

Generał John Campbell, dowódca międzynarodowych sił zbrojnych w Afganistanie powiedział, że ciągu ostatnich sześciu miesięcy IS zdobyło przyczółki w prowincjach Nangarhar i Kunar, gdzie bojownicy Państwa Islamskiego walczą nie tylko z siłami rządowymi, ale także z afgańskimi talibami. Konkurują też z nimi o terytoria i nowych rekrutów.

Afgańscy talibowie wysłali list do Bagdadiego, domagając się, by przestał werbować bojowników w ich kraju. Napisali, że w ich walce o ustanowienie surowych islamskim rządów jest miejsce "tylko na jedną flagę i jedno przywództwo".

d4irv2j

Podziel się opinią

Share

d4irv2j

d4irv2j
Więcej tematów