Pakistan gotów zrezygnować z broni nuklearnej
Pakistan jest gotów pozbyć się swej broni
nuklearnej, ale tylko pod warunkiem, że Indie zrobią to samo -
powiedział w poniedziałek rzecznik pakistańskiego MSZ. Indie na razie nie zareagowały na poniedziałkowe oświadczenie
Islamabadu.
Pakistan i Indie ogłosiły się mocarstwami nuklearnymi po przeprowadzeniu próbnych eksplozji atomowych w 1998 roku. Arsenały nuklearne tych krajów nie są dostępne dla inspekcji i nie wiadomo, czym dokładnie Islamabad i Delhi dysponują.
Od 1947 roku Indie i Pakistan stoczyły trzy wojny (w tym dwie o Kaszmir). W zeszłym roku dwukrotnie omal nie doszło do kolejnej wojny po serii nowych zamachów terrorystycznych w Indiach.
Pakistan twierdzi, że swoją broń nuklearną skonstruował w odpowiedzi na "ambicje nuklearne Indii". Islamabad już wcześniej proponował przekształcenie Azji Południowej w strefę bezatomową. Indie odrzucają tę propozycję, tłumacząc, że muszą uwzględniać także stan rzeczy poza regionem - co uważa się za aluzję do rozporządzających bronią jądrową Chin, jedynego innego kraju, z którym Indie stoczyły wojnę.
Obecnie obserwuje się jednak wyraźne odprężenie w stosunkach między Indiami i Pakistanem. Na początku ubiegłego tygodnia premier Pakistanu Mir Zafarullah Khan Jamali zatelefonował do premiera Indii Atala Behariego Vajpayee'a, żeby zaprosić go do Islamabadu, wyrazić gotowość udania się do Delhi oraz zaproponować wznowienie dwustronnych rozmów. Indyjski premier zapowiedział w parlamencie, że do Pakistanu wysłany zostanie ambasador i że przywróci się komunikację lotniczą między obu krajami, wstrzymaną w ubiegłym roku. Kierownictwo pakistańskie natychmiast powitało zapowiedź wysłania ambasadora indyjskiego do Islamabadu jako "krok we właściwym kierunku" i również ogłosiło zamiar przywrócenia pełnych stosunków dyplomatycznych z Indiami.