Trwa ładowanie...
d3g1aso

Pakistan. Były prezydent skazany na karę śmierci

Były prezydent Pakistanu Pervez Musharraf został skazany na karę śmierci. Sąd uznał go winnym zdrady stanu. Wyrok ogłoszono zaocznie. Musharaffa od marca 2016 roku nie ma w kraju.
Share
Były prezydent Pakistanu Pervez Musharraf  skazany na karę śmierci
Były prezydent Pakistanu Pervez Musharraf skazany na karę śmierciŹródło: East News, Fot: AFP PHOTO/Farooq NAEEM
d3g1aso

Specjalny trzyosobowy sąd w Islamabadzie orzekł o winie Musharrafa i skazał go karę śmierci stosunkiem głosów 2:1. Musharrafa nie ma jednak w kraju. W marcu 2016 roku wyjechał do Dubaju. Sąd wyraził wówczas zgodę, by obecnie 76-letni generał, który przez dekadę sprawował władzę w Pakistanie, mógł tam pojechać się leczyć.

Zobacz także: Pakistan: prezydent Musharraf przewieziony do szpitala, a nie do sądu

Proces o zdradę stanu rozpoczął się w 2014 roku, z inicjatywy ówczesnego premiera Nawaza Sharifa, którego w 1999 roku obalił wojskowy zamach, kierowany przez Musharrafa, ówczesnego naczelnego dowódcę armii pakistańskiej.

d3g1aso

Zobacz także: Pakistan: Były prezydent Pervez Musharraf zwolniony za kaucją

W 2008 roku Musharraf zrezygnował z urzędu prezydenta i udał się na emigrację, z której wrócił w 2013 roku. Wkrótce potem wszczęto przeciw niemu postępowanie karne z tytułu ogłoszenia w 2007 roku stanu wyjątkowego, co uznano za akt zdrady stanu.

Zobacz także: Pakistan: ponownie aresztowano byłego prezydenta Perveza Musharrafa

Na Musharafie ciąży także zarzut przyczynienia się do śmierci byłej premier Benazir Bhutto w 2007 roku, odsunięcia od obowiązków i przetrzymywania sędziów Sądu Najwyższego w tym samym roku, a także zabójstwa rok wcześniej szefa rebelii w niestabilnej prowincji Beludżystan - Akbara Buktiego.

Źródło: indiatimes.com

d3g1aso

Podziel się opinią

Share
d3g1aso
d3g1aso
Więcej tematów