Trwa ładowanie...

Pakistan. Były prezydent skazany na karę śmierci

Były prezydent Pakistanu Pervez Musharraf został skazany na karę śmierci. Sąd uznał go winnym zdrady stanu. Wyrok ogłoszono zaocznie. Musharaffa od marca 2016 roku nie ma w kraju.

Pakistan. Były prezydent skazany na karę śmierciŹródło: East News, fot: AFP PHOTO/Farooq NAEEM
d1180hw
d1180hw

Specjalny trzyosobowy sąd w Islamabadzie orzekł o winie Musharrafa i skazał go karę śmierci stosunkiem głosów 2:1. Musharrafa nie ma jednak w kraju. W marcu 2016 roku wyjechał do Dubaju. Sąd wyraził wówczas zgodę, by obecnie 76-letni generał, który przez dekadę sprawował władzę w Pakistanie, mógł tam pojechać się leczyć.

Proces o zdradę stanu rozpoczął się w 2014 roku, z inicjatywy ówczesnego premiera Nawaza Sharifa, którego w 1999 roku obalił wojskowy zamach, kierowany przez Musharrafa, ówczesnego naczelnego dowódcę armii pakistańskiej.

W 2008 roku Musharraf zrezygnował z urzędu prezydenta i udał się na emigrację, z której wrócił w 2013 roku. Wkrótce potem wszczęto przeciw niemu postępowanie karne z tytułu ogłoszenia w 2007 roku stanu wyjątkowego, co uznano za akt zdrady stanu.

Na Musharafie ciąży także zarzut przyczynienia się do śmierci byłej premier Benazir Bhutto w 2007 roku, odsunięcia od obowiązków i przetrzymywania sędziów Sądu Najwyższego w tym samym roku, a także zabójstwa rok wcześniej szefa rebelii w niestabilnej prowincji Beludżystan - Akbara Buktiego.

Źródło: indiatimes.com

d1180hw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1180hw
Więcej tematów