Trwa ładowanie...

"Padli" w kościele jak rażeni gromem. Niezwykła tradycja

Najważniejsze chrześcijańskie święto - Wielkanoc - potrzebuje specjalnej oprawy. W wielu miejscach w Polsce kultywuje się wciąż stare tradycje. Strażacy, wcielający się w rolę strażników przy Grobie Pańskim, spektakularnie padali na ziemię podczas mszy rezurekcyjnej, by odtworzyć biblijne przekazy. Nagranie, na którym widać tę niezwykłą scenę, obiegło internet.

"Padli" w kościele jak rażeni gromem. Nagranie obiegło sieć"Padli" w kościele jak rażeni gromem. Nagranie obiegło siećŹródło: East News, fot: Marek Lasyk, Reporter
d50vvgm
d50vvgm

Tradycja wzięła się od przekazu z Ewangelii według św. Mateusza, gdzie opisane jest zmartwychwstanie Jezusa. Strażnicy strzegący grobu mieli "zadrżeć ze strachu przed Aniołem Pańskim, który pojawił się nagle i odsunął kamień, i stali jakby umarli". Stąd też przyjęto, że strażnicy upadli bez ruchu. Jest to też we fragmencie wielkanocnej pieśni: "Ziemia się trzęsie, straż się grobu miesza / Anioł zstępuje, niewiasty pociesza".

Tradycja "padania" na kościelną posadzkę strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy wcielają się w rolę strażników Grobu Pańskiego, jest wciąż kultywowana w wielu miejscach w Polsce, między innymi w kościele parafialnym w Tyszowcach (woj. lubelskie).

Na profilu parafii na Facebooku opublikowano nagranie, na którym uwieczniono tę niezwykłą scenę. Widać na nim kilku strażaków z toporkami na ramieniu (w innych kościołach bywają to również halabardy lub piki - przyp. red.).

d50vvgm

Gdy chórzyści intonowali pieśń ogłaszającą zmartwychwstanie Chrystusa słowami: "Umarły się w grobie budzi (...) i wychodzi przez pieczęci i kamienia twardość, padli żołnierze jak ścięci i pobladła ludzka hardość'", strażacy najpierw zaczęli się kołysać, a następnie upadli jak martwi na posadzkę. Po chwili wstali i uciekli ze świątyni.

Źródło: fakt.pl

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d50vvgm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d50vvgm
Więcej tematów