PolskaPacjent zmarł na atak serca, bo lekarz odesłał go do domu

Pacjent zmarł na atak serca, bo lekarz odesłał go do domu

Na karę dwóch lat więzienia zawieszeniu na pięć lat skazał sąd w Lublinie lekarza Wiesława L., który nie rozpoznał u pacjenta zawału i nie przeprowadził koniecznych badań. Pacjent zmarł.

Sąd orzekł wobec 69-letniego lekarza zakaz wykonywania zawodu na pięć lat; ma on też zapłacić 3 tys. zł grzywny.

W listopadzie 2008 r. do szpitala wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie zgłosił się pacjent skarżący się na bóle w klace piersiowej. Wiesław L., który pełnił wtedy dyżur w szpitalnym oddziale ratunkowym, wykonał badanie EKG, po czym uznał, że nie ma podstaw do hospitalizacji i odesłał pacjenta do domu.

Mężczyzna w domu poczuł się gorzej, wezwał karetkę pogotowia. Okazało się, że ma atak serca. Zmarł tego samego dnia.

Według opinii biegłych Wiesław L. źle zinterpretował wynik badania EKG i nie rozpoznał zmian wskazujących na niedokrwienie mięśnia serowego. Nie przeprowadził, też tzw. diagnostyki różnicowej bólów w klatce piersiowej. Sąd uznał, że lekarz naraził w ten sposób pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

Uzasadniając wyrok, sędzia Agnieszka Kołodziej podkreśliła, że badanie różnicowe bólu w klatce piersiowej ma charakter podstawowy i lekarz powinien był je przeprowadzić. - Pacjent znajdował się już w stanie zagrażającym życiu - powiedziała sędzia.

Sędzia zaznaczyła, że wymierzona lekarzowi kara jest adekwatna do stopnia szkodliwości czynu i jego winy. Dodała, że konieczne było też zakazanie lekarzowi wykonywania zawodu przez pięć lat. - Wykonywanie tego zawodu przez oskarżonego może narażać kolejnych pacjentów na poważne skutki - powiedziała sędzia.

Prokurator oskarżył Wiesława L. o nieumyślne spowodowanie śmierci tego pacjenta, sąd jednak uznał, że nie było bezpośredniego związku przyczynowego między postępowaniem lekarza a zgonem mężczyzny.

Wyrok jest nieprawomocny.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)