PolskaPacjent przed narodzeniem

Pacjent przed narodzeniem

Rusza zapowiadany pod koniec ubiegłego roku
przez Ministerstwo Zdrowia program kompleksowej diagnostyki i
terapii wewnątrzmacicznej w profilaktyce następstw i powikłań wad
rozwojowych i chorób płodu - informuje "Nasz Dziennik".

W przyszłym tygodniu, prawdopodobnie w poniedziałek, projektem zajmie się ministerialne kierownictwo. Realizator programu zostanie wyłoniony zgodnie z obowiązującym trybem w drodze konkursu.

Według informacji uzyskanych od rzecznika prasowego ministra zdrowia Pawła Trzcińskiego, projekt programu polityki zdrowotnej, którego celem jest wdrażanie najnowocześniejszych metod terapii wewnątrzmacicznej dziecka poczętego z wykorzystaniem aparatury badawczej najnowszej generacji, zostanie w najbliższym czasie rozpatrzony przez kierownictwo Ministerstwa Zdrowia.

Zgodnie z założeniami, w Polsce ma powstać modelowy ośrodek chirurgii płodu, w którym odbywać się będzie leczenie najmniejszych pacjentów z całej Polski. Dotychczas dostępność leczenia dziecka przed urodzeniem była ograniczona, tłumaczy ministerstwo, m.in. ze względu na brak standardów w przeprowadzaniu procedur leczniczych w odniesieniu do dzieci prenatalnych z wadami rozwojowymi.

Tymczasem wraz z rozwojem diagnostyki rośnie liczba przypadków, gdy szef resortu podejmuje decyzję o leczeniu tych dzieci za granicą (przy czym koszt jednej procedury diagnostyczno-leczniczej to około 6 tys. euro). Warto przypomnieć, że poza obniżeniem kosztów leczenia resortowi zależy na zastosowaniu diagnostyki i terapii dziecka przed narodzeniem w profilaktyce wad rozwojowych i chorób oraz na wdrożeniu standardów terapii dotyczącej prenatalnej fazy życia człowieka. Dzięki programowi ma zostać stworzony jednolity, optymalny model postępowania diagnostycznego dla wykrywania wad rozwojowych u dzieci poczętych. Na realizację początkowej fazy programu w roku bieżącym zostały przewidziane jednak niewielkie środki w wysokości 500 tys. zł - zaznacza "ND". (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)