Sprawcy najcięższych przestępstw prowadzili głodówkę w ośrodku. Jest zwrot
Biuro Rzecznika Praw Pacjenta poinformowało, że pacjenci Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie oraz jego oddziału w Czersku zawiesili protest głodowy rozpoczęty na początku listopada. Informację tę przekazał rzecznikowi jeden z pacjentów placówki.
12.11.2024 | aktual.: 12.11.2024 16:00
Protest rozpoczął się 5 listopada, kiedy to 24 z 79 pacjentów ośrodka w Gostyninie i 17 z 27 w Czersku odmówiło przyjmowania posiłków. Dyrekcja placówki podała, że protestujący domagali się zmian legislacyjnych dotyczących ich pobytu w ośrodku.
Według Biura Rzecznika Praw Pacjenta, 8 listopada pacjenci zawiesili protest i wrócili do spożywania posiłków. Rzecznik pozostaje w stałym kontakcie z pacjentami obu ośrodków. 7 listopada przedstawiciel Biura odwiedził placówkę w Gostyninie, gdzie rozmawiał z protestującymi. Pacjenci poinformowali, że piją napoje i mają zapewnioną pomoc personelu.
Biuro Rzecznika podkreśliło, że pacjenci oczekują odpowiedzi z Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Zdrowia "związanej z postępem zmian legislacyjnych". Rzecznik zapewnił, że ośrodek "jest w stałym zainteresowaniu Biura Rzecznika Praw Pacjenta".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie działa od 2014 roku. Trafiają tam sprawcy najpoważniejszych przestępstw, którzy po odbyciu kary więzienia są uznawani za nadal niebezpiecznych z powodu zaburzeń osobowości lub preferencji seksualnych. Decyzję o umieszczeniu w ośrodku podejmuje sąd na podstawie opinii biegłych.
Pierwszym pacjentem ośrodka był Mariusz T., skazany w 1989 roku na karę śmierci za zabójstwo czterech chłopców. Po amnestii karę zamieniono na 25 lat więzienia, którą odbył do 2014 roku. W 2019 roku trafił ponownie do więzienia na 5 lat i 6 miesięcy za posiadanie pornografii dziecięcej podczas odbywania pierwszego wyroku.
Czytaj także: Srebrna z gigantycznym zakupem? Nawet w PiS mają obawy
W ostatnich latach w ośrodku w Gostyninie doszło do dwóch protestów głodowych: w czerwcu 2020 roku i w lutym 2021 roku. Powodem były m.in. warunki lokalowe i przeludnienie placówki. W styczniu 2022 roku otwarto oddział zamiejscowy w Czersku, aby odciążyć ośrodek w Gostyninie.
Czytaj także: Białoruscy agenci w Polsce. Otworzyli "martwą spółkę"
Ministerstwo Zdrowia informowało o planach rozbudowy ośrodka w Gostyninie. W maju 2021 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą na celu poprawę funkcjonowania placówki, przewidującą m.in. zwiększenie limitów wydatków budżetowych na zapewnienie właściwych warunków terapeutycznych i bezpieczeństwa oraz rozpoczęcie budowy nowego ośrodka.
Źródło: PAP