Pachnie jak stary ser, wygląda nieprzyzwoicie i kwitnie
Pachnie jak psujące się mięso lub ser i sterczy do góry na wysokość 1,6 metra, co niektórym kojarzy się jednoznacznie. Dziwidło olbrzymie, które zakwitło w ogrodzie botanicznym na przedmieściach Brukseli, ściąga tłumy ludzi. Kwiat kwitnie tylko 72 godziny, w dodatku trudno przewidzieć zawczasu, kiedy to nastąpi.
Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus Titanum) jest nieprzewidywalne - mówi szef działu edukacji w ogrodzie Gert Ausloos. Według niego jest to "botaniczny supergwiazdor". Dziwidło, nazywane też w języku angielskim trupim kwiatem ze względu na silną nieprzyjemną woń, jest największym przedstawicielem rodziny obrazkowatych (Araceae).
Zwiedzający jego woń opisują jako "mieszaninę psującej się ryby i mięsa", inni porównują ją do aromatów przejrzałego sera pleśniowego.
Dziwidło odkryto w 1878 roku na Sumatrze. Pierwszy egzemplarz w Europie wyhodowano w Królewskim Ogrodzie Botanicznym w Kew w Londynie w 1889 roku. Ze względu na "nieprzyzwoity" wygląd nie pozwalano kobietom na oglądanie tego kwiatu.