PAA: nie ma zagrożenia dla Polski po pożarze w Czarnobylu
Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała, że pożar lasów wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu nie powoduje zagrożenia radiacyjnego dla Polski i jej mieszkańców.
29.04.2015 | aktual.: 29.04.2015 18:10
Państwowa Agencja Atomistyki na bieżąco monitoruje sytuację radiacyjną kraju. W ciągu ostatniej doby żadna ze stacji ciągłego monitoringu nie odnotowała podwyższonej mocy dawki promieniowania gamma - oświadczyła Monika Kaczyńska, rzeczniczka prasowa prezesa PAA. Jak dodała, oznacza to, że sytuacja w pobliżu elektrowni jądrowej w Czarnobylu nie powoduje żadnego zagrożenia dla mieszkańców Polski.
Pożar w Puszczy Czarnobylskiej wybuchł we wtorek po południu. Szybko się rozprzestrzeniał, obejmując 400 hektarów lasu. Z ogniem strażacy walczyli z ziemi i powietrza. Akcję utrudniał im silny wiatr.
Rano udało się opanować płomienie, cały czas trwa jednak dogaszanie pożaru.
W niedzielę na Ukrainie upamiętniono 29. rocznicę katastrofy w tejże elektrowni atomowej w Czarnobylu na północ od Kijowa, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku w wyniku wybuchu czwartego reaktora siłowni.
Eksplozja doprowadziła do skażenia radioaktywnego około 100 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni. Objęło ono skażenie części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch.
W 2012 roku w Czarnobylu rozpoczęto montaż nowego sarkofagu, który przykryje stare, betonowe zabezpieczenie zniszczonego przez wybuch czwartego reaktora siłowni. Zabezpieczenie buduje francuski koncern Novarka.