Owsiak wspiera policję w walce z ustawkami
Jurek Owsiak wsparł kampanię opolskiej policji przeciwko przemocy "Tak sobie życia nie ustawisz". Udział w "ustawkach" niesie wielkie ryzyko i może spowodować, "że pewne karty będą już nie do odwrócenia" - powiedział na spotkaniu z młodzieżą.
22.02.2010 | aktual.: 22.02.2010 15:45
Akcję skierowaną przeciwko przemocy wśród młodzieży zainicjował opolski dzielnicowy, sierż. Piotr Chwastowski. Kampanię promuje hip-hopowy teledysk, bezpośrednio pokazujący zagrożenia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w tzw. ustawkach - planowanych bójkach coraz częściej aranżowanych przez młodzież szkolną.
- Kiedy dowiedziałem się o sytuacji, w której młodzi ludzie ryzykują samym sobą i swoją przyszłością, a potem, że są tacy, którzy na to reagują, to natychmiast się tutaj znaleźliśmy - powiedział Owsiak.
Organiztaor Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy spotkał się w Opolu z młodzieżą dwóch szkół, których uczniowie - we współpracy z policją - wyprodukowali teledysk przestrzegający przed przemocą. W wideoklipie bohater z powodu swoich wybryków trafia do więzienia. Uczniowie chcą w ten sposób przestrzec przed organizowanymi przez młodzież i kibiców ustawkami - planowanymi bijatykami.
- Jeśli ktoś robi coś takiego, to bardzo ryzykuje. Jeśli popadnie w konflikt z prawem, to nie ma przebacz. Czymś takim robimy sobie strasznie źle w papierach. Taka sytuacja może spowodować, że pewne karty będą już nie do odwrócenia - argumentował Owsiak.
Teledysk zostanie pokazany w telewizji Owsiaka OTV, jego twórcy zostaną też najprawdopodobniej zaproszeni na "Przystanek Woodstock". - Jeśli możemy pokazać ten teledysk w naszej TV, jeśli możemy porozmawiać o tym problemie na "Przystanku" - bo to ten sam adresat, to my to robimy - powiedział Owsiak.
Pomysłodawcą i inspiratorem działań jest sierż. Piotr Chwastowski, dzielnicowy z jednego z opolskich komisariatów. Motyw przewodni kampanii, tekst i muzyka do specjalnie powstałego utworu hip-hopowego oraz teledysk do niego zostały przegotowane przez młodzież, która apeluje do swoich rówieśników słowami: "Pamiętaj o tym, że zdrowia nie kupisz, więc lepiej będzie, jak to porzucisz".
Na potrzeby akcji powstała specjalna strona internetowa "stopustawkom.pl". Są na niej informacje o tym, co w polskim prawie grozi uczestnikom ustawki, tym, którzy do takich zachowań nakłaniają, ale także o odpowiedzialności tych, którzy nie reagują, gdy taka sytuacja ma miejsce. Od pojawienia się w sieci strona zanotowała ponad 45 tys. odwiedzin.